רות אלמוג מתכתבת עם ג'יימס ג'ויס

19/12/17   |   1 תגובות
רות אלמוג מתכתבת עם ג'יימס ג'ויס
 
 
"הוויכוח על מגויסות הספרות יש לו זקן ארוך עוד מימֵי סארטר והמחויבות שדרש וחיפש אצל כותבי הפרוזה. אבל אני, בגילי, כבר לא אכפת לי. אני לא רוצה לכסות על המציאוּת באמצעים ספרותיים." אמרה לי הסופרת רות אלמוג במועדון הקריאה שקיימתי איתה ביפו על ספרה האחרון "החיים", הכוונה ל-Living The  ולא ל-Life, והתכוונה בעצם שהיא כבר אינה פוחדת ממגויסות או מפוליטיזציה של הספרות. אחרי כל כך הרבה סיפורים קצרים ורומנים, היא לא חשה צורך ליצור דיכוטומיה בין כתיבה על המצב לבין מעשה הסיפור עצמו כמו שרבים מטובי סופרינו עושים כאשר הם מפרידים בלטריסטיקה מפובליציסטיקה.
 
ואכן, הספר האחרון שלה, הוא עירום וחף מעניין זה. להבדיל מהרומן הנודע שלה "שורשי אוויר", שגם הוא היה פוליטי וחברתי במהותו, בספר ...

כתמר, סיפור חדש מאת צדוק עלון בכתב העת: יקוד

15/12/17   |   1 תגובות
כַּתָּמָרסיפור חדש של צדוק עלון הנוגע בשאלות המיחזור, הטבעונות והידידותצדוק עלון2כתמר 
מן היום בו הגעתי לקיבוץ דיבר איתי עדיאל על תמרים. "אתה יודע שהתמר בשמו אינו נכלל בשבעת המינים?" שאל מיד עם פגישתנו הראשונה. הוא היה אדם מבוגר ומצחו היה קמוט כמי שמשהו מעיב עליו, ובשל היותי איש צעיר שאלתי את עצמי אם יכול להיות שמה שמעיב עליו הוא העובדה שלא הכול יודעים שהתמר אינו נכלל בשבעת המינים. "דע לך שאת כל מי שנשאל הוא יענה לך שהתמר נכלל בשבעת המינים אבל זה לא כך." משראה שאני תמה הוסיף, "תראה, כך כתוב – 'ארץ חיטה ושעורה וגפן ותאנה ורימון ארץ זית שמן ודבש'. בשבעת המינים לא נאמר תמר, אלא שהדבש שנאמר כאן כוונתו דבש תמרים, ומכאן הכול יודעים כי התמר נכלל בשבעת המינים."
ימים אחדים לאחר הגיעי לקיבוץ במסגרת התנדבות – נוהג ...

כתוב מייל לרן רן יגיל

רן יגיל, יליד 1968, עוסק בכתיבת סיפורת וביקורת. עורך שותף ב"עמדה" - ביטאון לספרות. משמש כמבקר ב"מעריב" ובעל טורים אישיים שם בנושאי שירה וספרות ילדים. כתב שבעה ספרים, זכה על כך במלגות ובפרסים.

  • ארכיון