סיפורו של "רחוב שומשום" באבן יהודה

לרגל 40 שנה לסדרת הילדים האהובה מביא זמן נתניה את סיפורו של "רחוב שומשום" באבן יהודה. במועצה מתלוננים שאחת לשבועיים הם צריכים להציב שלט חדש לרחוב, כי השלט הנושא את שם הרחוב נגנב על ידי חובבי הסדרה ואספנים

לירן טטרו | 16/11/2009 7:41 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לפני כחודשיים, במהלך חגיגת ה-40 לסדרת הילדים הכי פופולרית "רחוב סומסום" בארצות הברית, הוסב חלק משמו של רחוב 69 פינת ברודווי בניו-יורק ל"רחוב סומסום", כאות הוקרה לסדרה הוותיקה.
רחוב שומשום באבן יהודה
רחוב שומשום באבן יהודה צילום: זמן נתניה


אלא שבתפוח הגדול ובמולדת הסדרה לא יודעים שהם עשו זאת מעט באיחור. ליתר דיוק, באיחור של 20 שנה. גם בארץ הקודש יש רחוב שנקרא רחוב סומסום, או יותר נכון - "רחוב שומשום" (בעברית).

הרחוב נמצא בשכונת תל צור ביישוב אבן יהודה, ומה שהשכילו לעשות רק עכשיו בניו-יורק, תושב המקום הגה כבר לפני שני עשורים. במועצה מתלוננים שאחת לשבועיים הם צריכים להציב שלט חדש לרחוב, כי השלט הנושא את שם הרחוב נגנב על ידי חובבי הסדרה ואספנים.

"עוד בהתחלה, החליטו באבן יהודה החלטה עקרונית – לא לקרוא לרחובות על שמות אנשים, על מנת שלא ליצור אפליה בין אישים", מספרת נאווה לנץ, אחראית אתר האינטרנט של המועצה המקומית אבן יהודה.

לנץ ממשיכה: "ההחלטה הסופית הייתה שכל רחובות היישוב ייקראו על שם צמחים, בעלי חיים ועוד תחומים ברוח הזו. בשנות ה-80 המשיך היישוב להתרחב והגיעו לפה תושבים חדשים. שמות לרחובות החדשים עדיין לא היו ולתושבים נאמר שהם אלה שיוכלו לבחור את שם הרחוב שבו הם גרים, בתנאי שיבחרו שם של ציפור או צמח, כפי שהוחלט".
התושבים מוחים על השם ה"מגוחך"

כאן נכנסת לתמונה תכנית הילדים הוותיקה והאהובה. לנץ נזכרת ומספרת כיצד הגיע השם רחוב שומשום לעטר את אחד הרחובות ביישוב: "באותן שנים כיהן עמיצור חיימובסקי כראש המועצה המקומית. באחד הימים הגיע אליו הארי ראדן, תושב חדש ביישוב שחי ברחוב ללא שם.

"ראדן, צייר בעיסוקו ואיש צבעוני מאוד, שהיה מתהלך עם זקן וגלביות, הכיר את חיימובסקי והיה ידידו. 'אני רוצה שלרחוב שלי יקראו רחוב שומשום', הפציר התושב החדש בראש המועצה. לחיימובסקי זה דווקא נשמע רעיון משעשע והוא אישר את שם הרחוב".

"עם זאת, שם הרחוב לא זכה לעדנה מכל התושבים",

מציינת לנץ ואומרת: "הרחוב נבנה בצורת ח', וכאשר התחילו להגיע עוד ועוד תושבים למקום, נוצרה התמרמרות בקרב חלק מהם על שם הרחוב בטענה כי הוא 'מגוחך' ו'בושה וחרפה'. במועצה החליטו לשנות את שמן של שתי צלעות ממנו, מה שמוכר כיום כרחובות הזית וההדס".

הרחוב הייחודי מופיע גם באתר האינטרנט של היישוב. במועצה ידעו לספר השבוע כי שלט הרחוב כל כך פופולרי, שהוא נגנב בכל פעם מחדש, מדי כשבועיים, אולי על ידי נערים משועממים ואולי על ידי כאלה שזוכרים חסד נעורים לסדרה הוותיקה. בכל אופן הצבת השלט מחדש עולה למועצה לא מעט.

סדרת מופת

מאריק, בנץ וקיפי בן קיפוד ועד למוישה אופניק - רחוב סומסום, תכנית הילדים המיתולוגית, חגגה ממש השבוע 40 שנה להיווסדה.

אף אחד כנראה לא ניבא ב-10 בנובמבר 1969, היום בו שודר בארצות הברית. הפרק הראשון בסדרה את ההצלחה המסחררת לה תזכה היצירה הטלוויזיונית שנים רבות אחר כך.

במרכזה  של העלילה, רחוב אחד – סומסום, ובו שלל בובות שרוצות בעיקר לעזור לזולת, אך גם כמה כאלה שרוצות להפריע להרמוניה. עד היום שודרו 4,187 פרקים בסדדרה, מספר בלת נתפס במונחים של טלוויזיה.  

ב-1983 הגיעה התכנית גם לישראל והופקה עבור הערוץ הראשון. בראשיתה, היא שודרה בארץ במשך שלוש שנים, מנתה כ-200 פרקים ונחלה הצלחה עצומה בקרב ילדי ישראל ואף בקרב הוריהם.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים