ישראל היא שיאנית הרעלים בגידולי השדה

נתוני הלמ"ס חושפים אמת מפחידה: רמת החומר הרעיל בחומרי ההדברה של ירקות ופירות בישראל היא הגבוהה ביותר במדינות המפותחות

דליה מזורי | 31/10/2012 8:40 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
עכשיו זה רשמי: רמת החומר הרעיל בחומרי ההדברה בישראל בשנים 2010-2008 היא בשיעור הגבוה ביותר מבין מדינות ארגון ה-OECD. כך מגלה סקר על חומרי הדברה בחקלאות שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. המשמעות היא שהתוצרת החקלאית הישראלית היא המסוכנת ביותר למאכל מבין מדינות המערב.
מטוס ריסוס בנגב
מטוס ריסוס בנגב צילום ארכיון: יהודה לחיאני

עורכי הסקר בדקו את מרכיבי חומרי ההדברה בקרב חברות המייצרות או המייבאות חומרים כאלה לישראל וגילו כי החומר הרעיל בארץ- 3.5 טון לאלף דונם - גבוה פי 88 מאשר בשבדיה (0.04 טון), שבה רמת ההדברה נמוכה ביותר.

במקום השני ברשימת המדינות "הרעילות" נמצאת יפן עם 1.55 טון לאלף דונם. באשר לחומר הרעיל הפעיל יחסית למספר התושבים ניצבת יפן בראש הרשימה עם 4.95 טון לאלף נפשות. אחריה ישראל עם טון לאלף נפשות והונגריה עם 0.98 טון. בתחתית הרשימה: שווייץ ונורבגיה עם 0.19 טון לאלף נפשות ושבדיה עם 0.11 טון לאלף נפשות.
עיבוד מחשב
חומרי הדברה פעילים בגידולי שדה עיבוד מחשב
משרד החקלאות: "עושים רוויזיה"

בישראל נמכרים מדי שנה כ-7,000 טון של חומר רעיל בתכשירי ההדברה, שבהם משתמשים בעיקר לקטילת פטריות וחיידקים, עשבים וחרקים ואידוי קרקע. מספר התכשירים הנמכרים עומד על כ-670 סוגים ליעדים השונים. בנוסף, נעשה שימוש בחומרים נוספים לשימור ואחסון פירות לאחר שנקטפו, לוויסות צמיחה באמצעות הורמונים וכתוספי מזון לצומח.

 

החומר שנאסר לשימוש נמצא ב-570 חומרי הדברה בישראל
החומר שנאסר לשימוש נמצא ב-570 חומרי הדברה בישראל צילומים: יופיטר, SXC

הסקר מוסיף ומציין כי אף ש"פרוטוקול מונטריאול" הבינלאומי אסר על שימוש בחומרי ריסוס הפוגעים בשכבת האוזון, במיוחד במתיל ברומיד שנחשב חומר ההדברה הנפוץ ביותר בדור האחרון, אותו מתיל ברומיד (תרכובת של פחמן, מימן וברום) נמצא עדיין בשימוש ב-570 תכשירי הדברה הנמכרים בישראל. חומרים מסוכנים ונפוצים נוספים הם קוטלי החרקים קונפידור ורטימק וקוטלי הפטריות אודאון ואוהיו.

יצוין כי במשרד החקלאות
נעשית כיום רוויזיה בנושא, בין היתר באמצעות הכנסת חומרים חלופיים פחות רעילים, במקום חומרים המכילים זרחנים אורגניים וקוטלי עשבים מקבוצת הטריאזינים שהוצאו משימוש. בין היתר, מעודד משרד החקלאות מעבר לשיטות ידידותיות שלא משתמשות בחומרי הדברה, המכוונות בעיקר נגד זבוב הפירות העושה שמות במטעים. בנוסף, נעשה שימוש הולך וגובר במלכודות, במתקני קטילה לחרקים - וכן לפיזור של זבובים עקרים.

רקע: מתיל ברומיד

"המתיל ברומיד גורם נזקים כבדים לא רק לגוף האדם אלא גם נזקים ארוכי טווח לסביבה, ולכן יש מגמה עולמית לצמצם את השימוש בו", מסביר ד"ר דריו ורטניק, הבעלים של חברת ורטניק לוזנסקי לייעוץ טוקסולוגי. "כאשר החומר בא במגע עם גוף האדם בריכוז גבוה, הוא עלול לפגוע בכבד. עם זאת, עיקר הנזק הוא הפגיעה החמורה שגורם החומר לשכבת האוזון. הפגיעה מביאה לעליה בקרינה האולטרה-סגולה, שבעקיפין עלולה לפגוע במערכת העצבים ולחשוף אותנו לסרטן העור".

לדברי ד"ר ורטניק, על אף ההכרה ההולכת וגוברת בנזקים שגורם המתיל ברומיד, על אף האיסור ההולך ומתרחב בשימושו - ולמרות ש'אמנת מונטריאול' הבינלאומית שנחתמה בשנת 1995 אוסרת באופן גורף את השימוש בו, בישראל ממשיכים לייצרו ברמת חובב. ואם לא די בכך - ישראל היא היצואנית הגדולה ביותר של החומר המסוכן הזה לארצות מזרח, שבהן משתמשים בו עדיין. פשוט לא מקפידים כאן על האיסור הזה.

מדינת ישראל, שלא במפתיע, התנגדה לאיסור השימוש במתיל ברומיד בטענה שזה החומר היחיד שעוזר בהדברת מזיקים חקלאים".

ד"ר ורטניק מוסיף כי החל משנת 2005 נאסר על פי'אמנת מונטריאול' להשתמש באופן מוחלט בחומר מתיל ברומיד, למעט בכמה מדינות לא מפותחות שיתקשו להתמודד עם הנזקים התקציביים שייגרמו כתוצאה מפגיעה בתוצרת החקלאית".

"בניגוד לאותן מדינות לא מפותחות, מדינות המערב המפותחות צריכות אישור מיוחד כדי להשתמש במתיל ברומיד", ממשיך ד"ר ורטניק. "השאלה כעת היא האם יש לנו אישור שכזה, או שמדיניות החפפיניקיות שוב מתפוצצת לנו בפרצוף".

בהכנת הידיעה השתתף ארי גלהר

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום איכות הסביבה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים