ועכשיו יאכטות
למרות המיתון צומח כאן טרנד פנאי חדש - יאכטות. לא חייבים לרכוש אחת. אפשר ללכת לקורס ולהוציא רישיון סקיפר, לארגן עליה מסיבות רטובות ולהציע נישואים. מה שהולך חזק זה טיולי בנות, בכל הגילים. שרי אריסון, מאחורייך
גילי מצא (למפל) צילומים: יוסי
01/12/03
בחמש השנים האחרונות צמחו בארץ מרינות כמו אלה בהרצליה, אשדוד ואשקלון. הן נוספו למרינות הוותיקות, בתל אביב, חיפה ועכו, שיצרו שטחי עגינה ותקוות לפתיחת הגבולות עם השכנים (שבינתיים התבדו). המעבר לחמישה ימי עבודה נתן זריקת מרץ לענף שהיה בתרדמת. כיום קהילה זו מונה כ-15 אלף שייטים, מקצתם בעלי יאכטות בעצמם ורובם מנויים במועדוני שיט, שהם קאנטרי קלאב לכל דבר. זה כבר לא ספורט-בילוי לעשירים בלבד.
תמורת המינוי רואים את הארץ מהצד הרטוב של הפלגת חופים, שמתאימה לבילוי רומנטי לאור השקיעה, לגיבוש מקצועי נטול עוגנים יבשתיים, למסיבת רווקות וגם כקן מסתור למאהבים שמוכנים לשלם יותר בשביל דיסקרטיות. וכמובן קיימת גם אופציית חו"ל, שמתאימה לטיולי בנות ומשפחות בבית צף קומפקטי. אלא אם כן אתם חברים של אנשי העסקים מוריס קהאן, יוסי מימן או שרי אריסון (שעזבה אותנו), המחזיקים בספינות פאר שנועדו לממש גחמות אחרות, שאין קשר בינן לימאות הכוללת תעסוקה מתמדת של קשירת חבלים והרמת מפרשים. יתרונה הגדול של ישראל בתחום זה הוא שאפשר להפליג כל השנה, ובחורף התנאים אף יותר נוחים.
יאכטה, בהולנדית מדוברת, היא סירה. בארץ זהו שם נרדף למותרות, אבל רוב היאכטות במרינות המקומיות הן באורך ממוצע של 14-7 מטרים ויכולות להכיל עד עשרה אנשים, בצפיפות סבירה.
"המחירים נעים בין כ-80 אלף לכ-300 אלף דולר ליאכטה חדשה. אם רוכשים אותה יחד עם כמה שותפים, מדובר בהוצאה נמוכה יחסית. היום לקנות יאכטה זה לא בשמים", אומרת בתיה נימהויזר, סקיפרית (בעלת רישיון של משיט יאכטה), מנהלת רשת מחשבים במשרד פרסום ומייסדת פורום שיט וימאות.
עולים על הסיפון
בארץ יש כעשרה בתי-ספר לשיט, שבהם ני תן לעשות קורס שנמשך שלושה עד שמונה חודשים, ולהוציא רישיון משיט ליאכטה עד 24 מטרים. ההגבלה היחידה היא הגיל. מגיל 18 העלות היא כ-10,000 שקל (אפשר בתשלומים), לא כולל אגר ת למשרד התחבורה, שנותן את הרישיון.
מכללת "שיא-גל" במרינה בהרצליה מעני קה רישיון משיט יאכטה, שהיא תעודה ממשלתת בינלאומית. הלימוד במכללה מבוסס על אמצעי מולטי-מדיה מהמתקדמים בתחום, וניתן ללמוד א ת התיאוריה גם ב"שלט-רחוק", באמצעות האינטרנט.
מחלת ים
"לא מתים ממחלת ים", קובעת בתיה נימהויזר. "ם חטפתם אותה, מומלץ לשאוף אוויר צח, להסתכל על האופק, ולא לרדת לבטן היאכטה". אם ידוע לכם שאת ם רגישים, כדאי לקחת כדור לפני ההפלגה, וגם בתחום זה יש אלטרנטיבה, על בסיס צמחי. אפשר גם להסתכל על הבחילות וההקאות בחיוב, לטובת הדיאטה. "זה נפסק כשמתרגלים לים, אחרי מספר הפלגות. אם בכל זאת נתקפתם במחלת ים, חשוב להיות פעילים, להרים מפרשים, להיות בתנועה, לא להיכנס לקטע של רחמים עצמיים", מייעצת דנית ז' ורבין, סקיפרית מסחר ית שמשיטה נוסעים בשכר.
לצ'טט עם יאכטונרים
לפני כשנתיים הקימה בתיה נימהויזר פורום של שיט וימאות שמקיף 150 חברים וכעשר חברות. העובדה שיש כיום יותר נשים שמפרגנות לעצמן קורס משיטות עוד לא באה לידי ביטוי באתר של נימהויזר, בת 40, אמ א לילדה בת 16. " אני מנסה לעודד את הבנות בפורו ם, באמצעות מפגשים בים ובבתים, פנייה לבוגרות בת יספר לשיט, ובעיקר באמצעות התכתבויות. הפור ום מהווה מקום מפגש להחלפת ידע וחוויות, ונוצרת חברויות למטרות שיט, ואני מקווה שנראה יותר סקיפריות פעילות". כתובת האתר: http:/ /tapuz.co.il/sea
חוגגים על הגלים
דנית ז'ורבין משכירה יאכטות גם למסיבות יום הולדת עם מוזיקה טובה, יין וגבינות, מסיבות רווקים/רווקות, הצעות נישואים על רקע שקיעה, עם שלט שקשה לסרב לו, "הינשאי לי". ז' ורבין, בוגרת וינגייט בחינוך גופני ובמגמה ימית, בעבר שחקנית כדורסל בליגה הלאומית, היא גרושתו של הפרסומאי בועז ז'ורבין. "כשהתגרשתי חזרתי לים לפרנסה. הורי גרו שבע שנים על יאכטה בספרד, כך שההיכרות שלי עם הנושא היתה מהבית", היא מספרת.
לדבריה, נישת האירועים היא טרנד שהתפתח בשנים האחרונות, כי לאנשים יש צורך לחדש, וגם כי הים הוא רומנטי, מרגיע. את האוכל הטוב (לפי הזמנה, כולל דגים ופירות-ים) מגישים אחרי הפלגה של שעתיים עד ארבע שעות ללב ים או לאורך החוף, כשהיאכטה עוגנת. יש זוגות שבאים אליה להפלגה קצרה ונשארים לישון ביאכטה עד למחרת, כדי להתעורר בנוף של גלויה.
"במסיבות רווקים למשל, יש מלונות שלא מוכנים לבלגן שגברים עושים מבחינת רעש ושתייה. לי אין בעיה. אצלי הם מתנהגים יפה, כי הם תלויים בים ובי", אומרת ז'ורבין. במסיבות רווקות הנטייה היא להביא מעסה, גרפולוגית, רקדנית בטן, לתבל את הערב בהומור ובסקס, עם מתנות מקוריות מחנויות לאביזרי מין ושאלות אינטימיות על חיי הכלה.
ביאכטה של ז'ורבין יש מיטה זוגית, מקלחת, סלון עם קמין ובר משקאות, ומטבח מאובזר. גם דתיים באים להתייחד על היאכטה, הרחק מעין חטטנית, וגם אוהבים "לא חוקיים". יש מי שמעדיפים להירדם על מזרן על הסיפון, תחת כיפת השמים. המחירים נעים בין 800 ל-2,000 שקל , תלוי בגודל היאכטה ובמשך ההפלגה. האוכל בתוספת תשלום.
גם ב"שיא-גל", מועדון היאכטות במרינה בהרצליה, יש ביקוש לימי הולדת, מסיבות והצעות נישואים. "אפשר להביא חשפן, אבל כדאי שיהיה בעל שיווי משקל, כי מתנדנדים בהפלגה. אנחנו דואגים לצילומים במצלמה דיגיטילית", אומרת עדי קוקבקה לוטן, סקיפרית ומנהלת המועדון. העלות: 1,000-600 שקל לערב.
פתוח לכל הגילים
בימי הולדת או בר/בת מצווה לילדים שכבר ראו הכל, מקבלים החוגגים מהסקיפרית הסבר קצר על תפעול יאכטה ועוזרים בהרמת המפרשים. בלב ים קופצים למים עם אבובים וקיאקים בהשגחת ז'ורבין וסקיפר נוסף, וכשחוזרים למרינה מחכים להם פיצה וכיבוד קל, וההורים שנשארו על החוף. החיסכון הוא בלכלוך ובבלגן בבית. העלות: 1,000 שקל ליאכטה אחת שיכולה להכיל כעשרה ילדים, ואפשר גם לצאת בשלוש יאכטות.
לקבלת פרטים נוספים: www.danit.co.il.
גיבוש רטוב
לא מדובר במבחנים לשייטת, אלא בנישה של ימי כיף שמטרתם מוגדרת מראש. לחברה מסחרית שרוצה לבדוק התמודדות חדשה או לגבש עובדים, יום על יאכטה (בדרך כלל כמה יאכטות) מאפשר לבדוק תפקוד במצבי לחץ, עבודת צוות וחשיבה יצירתית. העלות: כ-100 שקל לאדם, לא כולל אוכל. ימי גיבוש מתקיימים גם במועדון "שיא-גל" במרינה בהרצליה, בעלות של 200-100 שקל לאיש.
בנות בלבד
כ-20% מחברי מועדון היאכטות "שיא-גל" הם נשים, עלייה משמעותית לעומת מה שהיה לפני כחמש שנים, מציינת עדי קוקבקה לוטן. החתך האנושי נע בין חיילות שמנצלות את מענק השחרור ללימוד במכללת "שיא-גל", ועד נשות היי-טק, עקרות בית וסבתות צעירות ברוחן. לדברי המדריכים, יתרונן של הנשים בסבלנות, התמדה ואופק רחב. למי שהכושר והחיטוב חשובים, תפעול היאכטה (מפרשים, חבלים) תורם לעיצוב הזרועות ושרירי הבטן, כמו גם לשיווי המשקל.
טיולי נשים הם פועל יוצא של חוג תחרותי לנשים בלבד שמתקיים במקום. לפני שנה יצאה עדי לים עם שמונה "בנות" שלא ממש הכירו אחת את השנייה, ובסוף ההפלגה הפכו לחברות. "עשינו את המסלול המקובל - טסנו לדרום טורקיה, שם מחכה יאכטה במרחק רבע שעה נסיעה, ואז מתחילים להפליג בין מפרצים קסומים, זורקים עוגן איפה שמתחשק ויורדים לטייל, לשחות בים, לשנרקל. לרובנו יש רישיון משיט, אז התחלפנו בינינו.
הכיף הוא האינטימיות שנוצרת בקבוצה על טהרת הנשים, הניתוק מהיומיום. בגד ים הוא ציוד הכרחי, אבל אפשר גם בלי. מי שזקוקה ללבד, יכולה לשבת בחרטום. מבשלים באופן ספונטני, בערב אוכלים במסעדות טובות בחוף ורוקדים במועדונים. את תאוות הקניות מרגיעים בשווקים שמוכרים מותגים במחירי מציאה, וכל היום יש מוזיקה טובה, מים ויין בשפע".
העלות לשבוע: כ-1,000 דולר לאדם, כולל הכל (טיסה, אוכל והפלגה). היעדים הנפוצים הם חופי טורקיה, איי יוון וגם קרואטיה שהפכה לאטרקציה. מי שמחפש יתר גיוון ואין לו בעיה עם עלויות הטיסה, מרחיק עד לריביירה הצרפתית והאיטלקית, תאילנד, הקאריביים, איי שייסל או קובה.
גם דנית ז'ורבין מארגנת טיולי נשים. "הפלגתי עם חבורה של כעשר נשים בנות 60-35, שהתחילו את הטיול לבושות ולאט לאט העכבות הוסרו. זה כיף נטו, בלי גברים, עם כל מה שיש לחופים הקסומים של טורקיה וקרואטיה להציע". העלות : כ-1,000 דולר לאישה, כולל הכל.