לגמרי שם: רועי סלמן הוא משב רוח מרענן בספרות הנוער

ספר הביכורים 'כמעט שם' מגולל את סיפורם של משפחה ונער ברגישות רבה, פונה לקוראים הצעירים בגובה העיניים ומצליח לעסוק בסוגיות המעסיקות בני נוער בכנות ובישירות. הלגיטימציה שהוא מעניק לפחד, בדידות ובלבול הופכת אותו למתנה אמיתית

איילת קליין כהן | 1/6/2016 17:00

יש את הרגע הזה, והוא מהיר וחד - כדרכם של רגעים מופלאים - שבו מתחוור לקורא שספר הביכורים שנטל לידיו אינו עוד ספר בשורה ארוכה של ספרים שקרא והזמן יאמר האם צבע הדפוס שעל דפיהם ידבק באצבעותיו ומילותיו ידבקו בלבו. לא עוד ספר, כי אם יצירה ספרותית שעוצמתה כמכת אגרוף והשפעתה על הקורא מיידית.

עוד ב-nrg תרבות:
תאמר נאפר: "כשמירי רגב מדברת על פריפריה היא לא מתכוונת אליי"
האזינו: נעמה כהן בשיתוף פעולה עם הגיטריסט של איימי ויינהאוס
בעקבות ההרשעה: בוטלה הופעתה של עדן בן זקן ביום ירושלים

כל התכנים הכי מעניינים - בעמוד הפייסבוק שלנו
מתוך פייסבוק
רועי סלמן. יודע את מלאכתו מתוך פייסבוק

ב'כמעט שם', ספרו הראשון של רועי סלמן, הרגע הזה מתרחש בסצנה נהדרת המצליחה ללכוד במילים מועטות מפגש מקרי בתחנת אוטובוס ביום גשום. לכאורה, זהו רגע שגרתי ויומיומי, אך הוא מעיד רבות על הן על דמותו של המספר והן על יכולתו של סלמן להפוך רגעי שגרה קטנים לנקודות מפתח בהיווצרותה של הרפתקה מעצבת חיים.

עלילת הספר מגוללת את סיפורו של זוהר, נער בן שלוש עשרה, שמאורע טראגי צילק את נפשם של הוריו ושיבש את מהלך חיי המשפחה. בקולו של זוהר ובשפה אמינה, קולחת ויומיומית – אך לא מדי, מאיר סלמן סוגיות המעסיקות בני נוער באשר הם: יחסי ילדים והורים, מעמד חברתי וחברויות, תשומת לב מצד בני או בנות המין השני, השוואה בין אחים, פחדים והתמודדויות, תלות ועצמאות, ושבריריותו של הדימוי העצמי בשנות התפר שבין ילדות לבגרות. כל זאת, ברגישות הראויה לתיאורם של חבלי התבגרות, וניכר שמתוך הבנת מורכבות עולמם של נערים ונערות.

כישרונו של סלמן בא לידי ביטוי בכך שעולה בידו לדון בסוגיות אלה מתוך נקודת מבטו של נער בגובה העיניים, ללא ניסיון לחנך ולכוון את זוהר או את הקוראים הצעירים. סלמן מאפשר לדמותו של זוהר להוביל את הטקסט ולהגיע לתובנות מתוך ניסיונו של נער ולא של מבוגר, וניכר כי יש לו אמון בה וביכולתה ליצור חיבור עם הקורא ולעורר הזדהות בקרבו. האיפוק שבו נקט הינו תכונה חיונית עבור כותבי ספרות נוער.

דרך הסיפור המובא מבעד לעיניו של זוהר, הקוראים מתוודעים לעובדת חיים המעוררת חשש מחד, ומקנה אופטימיות מאידך – דבר אינו קבוע, והכל דינאמי ומשתנה. המרקם המשפחתי עובר שינויים, פושט ולובש צורות, הבית אינו קבוע בין ארבעה קירות, והשכונה המוכרת עשויה לשנות פניה ואף להתחלף באחרת. אך לחוסר היציבות ואי-הוודאות יש גם פן מנחם – הם מבטיחים לנו התחלות חדשות, היכרויות מפתיעות והזדמנות לבחון מחדש מערכות יחסים ולנסות לתקן את שנשבר.

יח''צ
עטיפת הספר ''כמעט שם'' של רועי סלמן יח''צ

יותר מכל, חשיבותו של 'כמעט שם' בכך שהוא מעניק לקורא הצעיר, נוסף על מאה שבעים ושישה עמודים מעוררי הזדהות הקרובים לעולמו, מתנה חשובה מאין כמוה – הכרה בכך שזה בסדר לפחד, לחוש בדידות, להיות מבולבל, להיטלטל בין רגש אחד לאחר, לרצות להתייצב מול האיום ולראות בו אתגר שיש לנצח ובו בזמן גם לרצות לברוח לשעה קלה מההתמודדות עמו.

כספר ביכורים, הוציא סלמן תחת ידיו יצירה בשלה ושלמה, שבין דפיה מתגוררות דמויות הכתובות היטב, ויש בה ערך של ממש עבור הקוראים הצעירים. מסקרן לגלות לאן תוסיף כתיבתו להתפתח, אילו דמויות יעמדו במרכזה ומהו המסע שיעברו.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

המומלצים

פייסבוק