וירא אברהם כי טוב: ביקורת על האלבום של אברהם טל

החיבור בין קולו השמימי של אברהם טל לקו האלקטרוני של המפיק יונתן דגן הניב אלבום מושלם

רייטינג
גיא סידיס | 25/7/2010 15:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר

''אורות'' , NMC יונייטד

אברהם טל
אברהם טל דורון עדות
הרומן שלי עם אברהם טל החל עוד בתקופת שוטי הנבואה, ובעיקר בשיתוף הפעולה המוצלח שלהם עם איזבו בסינגל "הוא", שלא ניסה למצוא חן ועדיין הצליח. זה בדיוק מה שאני אוהב באברהם טל - הוא לא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות וגם לא נשען יותר מדי על התדמית הניו אייג'ית (ע"ע זמרי עולם אחרים כמו עידן רייכל ומוש בן ארי).

הפרידה משוטי הנבואה ב-2007 עשתה לו רק טוב. זה התחיל בחידוש המצוין ל"אדם צובר זיכרונות", שהפך את השיר לנגיש עבור צעירים שלא ממש התחברו לממלכתיות של דורית ראובני, ואז, ב-2008, הגיע אלבום הסולו הראשון, שכלל את הלהיט הענק "הזמן עושה את שלו" ובעיקר הציג הבטחה שמצפה למימוש.

כששמעתי ברדיו את האקורד הראשון של "מחוזקים לעולם" אמרתי לעצמי "מה זה הדבר הזה?", לא ידעתי אם זה ישראלי, בריטי או אמריקאי, אבל ידעתי שזה טוב ושאני רוצה עוד. בירור קצר העלה שלא במקרה ההפקה המוזיקלית של האלבום הזה נשמעת כמו חו"ל, כי האלבום הוא פרי מערכת יחסים טרנסאטלנטית: יונתן דגן, המפיק, חי ועובד כרגע בניו יורק, ואברהם טל חי ועובד בתל אביב.

לפחות במקרה הזה מרגישים היטב שהחידושים ההפקתיים לא הגיעו הנה באיחור המקובל. ואז נכנס הקול המדהים הזה של אברהם טל, עם המנעד והחום הייחודיים שלו. אני חושב שזה הקול הגברי הכי טוב במוזיקה הישראלית כיום - וכן, אני סופר גם את שלומי שבת והבנאים. הוא עולה ויורד, אבל נשאר לאורך כל האלבום באותה עוצמה של רגשות וצבעים. קול נדיר, בקיצור.

לא כל השירים באלבום החדש הם להיטים בנוסח "מחוזקים לעולם" - וטוב שכך - אבל הצליל האלקטרוני, המפתיע, שטל ודגן בחרו לאלבום הזה בהחלט מורגש לכל אורכו. זה מתחיל עם "אורות" העוצמתי, שכבר יצא לרדיו, המתכתב עם השנים הראשונות של גרוב ארמדה, וממשיך עם "אבא"

- שיר הלל להורות, שבו טל מפלרטט עם היפ הופ ונשמע קצת כמו הדג נחש. "אם את הולכת" יהיה להיט ענק - ואני מוכן לחתום על זה. כדאי מאוד לחברת התקליטים לשחרר אותו כסינגל. "סימן שהכל טוב" היה יכול להיות ה"סאלם עלינו ועל כל העולם" של טל, אבל בטח לא בזכות העיבוד הלא מתחנף.

בסך הכל מדובר באלבום מפתיע ומשובח. החיבור בין הקול האנושי כל כך של טל להפקה האלקטרונית מתברר כגאוני, וכן, זה היה סיכון לא קטן ללכת למקום ההוא. מעניין יהיה לראות לאן ייקח טל את הסגנון בקריירה העתידית שלו. בינתיים מה שבטוח זה שטל עומד במילותיו מתוך "מחוזקים לעולם" - "אל תדאגי, אני כאן". גם אנחנו כאן, איתו.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_tarbut/music/ -->