חפש באנטארטיקה: גילויים חדשים של שרידי דינוזאורים

חוקרים מצאו שרידים של ארבעה טורפי-על קדומים, הנמתחים לאורך של עד 13 מטר • מדובר בדינוזאורים מיוחדים שחיו לפני 150 מיליון שנה • החוקרים: "זו הפתעה רבה מבחינתנו"

אסף גולן | 26/12/2017 15:31
תגיות: מדע,דינוזאור
שרידים של ארבעה טורפי-על קדומים, בגדלים של 12 ו-13 מטר נמצאו על ידי חוקרים מארגנטינה, בפעם הראשונה באנטרקטיקה. מדובר בדינוזאור מסוג פלזיוזאור – זוחל קדום שחי בים.

הטורפים הימיים מתוארכים לתקופת היורה המאוחרת, לפני כ-150 מיליון שנה, והם הקדומים ביותר שנמצאו ביבשת הקרח. החוקרים אמרו כי "מדובר באתר שמכיל שרידים של דגים ובעלי חיים רבים, אך לא העלינו בדעתנו שנמצא מאובנים של דינוזאורים, כיוון שיש פה סלעים שאינם מתאימים לשימור כזה של עצמות. זו הפתעה רבה מבחינתנו".
 
צילום: getty images
''לא העלינו בדעתנו שנמצא מאובנים של דינוזאורים'' צילום: getty images

אתר הגילוי מצוי בקצה של אנטרקטיקה הקרוב לארגנטינה, והוא ממוקם במרחק של שעתיים טיסה ממנה. החוקרים מתכננים להמשיך את החפירות באתר בחודשי הקיץ, בכוונה להעמיק את הגילויים במקום. הם מציינים כי בתקופת היורה, אנטרקטיקה היתה חלק מיבשת ענקית שנקראה גונדוואנה, והיא כללה את אוסטרליה, ניו זילנד, הודו, מדגסקר, אפריקה ודרום אמריקה.

המפלצת האמיתית מלוך נס?

חלקים מהפלזיוזאורים היו ענקי ממדים, וכן היה להם צוואר ארוך או חרטום ארוך או שניהם גם יחד. גופם היה קצר, רחב, ושטוח יחסית. היו להם גפיים חזקים דמויי משוט, שבעזרתם הם חתרו במי הים כדרך שמשייטים הצבים במים. על פני היבשה הם היו מסוגלים לדדות ככלבי ים. הם ניזונו מדגים, אמוניטים ומבלמניטים.
יש המאמינים שהם עדיין קיימים באגם לוך נס ובמספר נהרות ואגמים בעולם, הרבה מהן באירופה, אך מדובר ככל הנראה בדמיונות ומשאלות לב, המתבססים לא פעם על הונאות בלבד, ללא הוכחות.


היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

המומלצים