הרב דרוקמן: הרב אלון יכול ללמד, השופטת טעתה

הרב דרוקמן כועס על פורום 'תקנה': "אני לא מבין למה הם היו צריכים לשכור משרד פרסום כדי להטיל על הרב אלון בוץ במקרה שיזוכה". לדבריו, הרב אלון ימשיך ללמד בישיבתו. ראיון

אלישיב רייכנר | 3/1/2014 0:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ימים לא שקטים עוברים על ישיבת 'אור עציון' ועל העומד בראשה, הרב חיים דרוקמן. החלטתו של הרב להמשיך לאפשר את קיום שיעוריו של הרב מוטי אלון בישיבת ההסדר גם לאחר הרשעתו גררה גל של ביקורת בכלי התקשורת, ובין המבקרים היו גם כמה מתלמידיו. הרב דרוקמן מספר שבוגרים אינם פונים אליו כדי לבקש הסבר. על מאמרו של בוגר הישיבה אליעז כהן, שפורסם בעיתון 'מקור ראשון' בשבוע שעבר, הוא אומר: "הוא לא דיבר איתי. הוא דיבר בעיתון".

ההחלטה שלך להמשיך את שיעוריו של הרב אלון פוגעת בשלושה גורמים - בבית המשפט שהרשיע את הרב אלון, בפורום 'תקנה', שביקש להפסיק את פעילותו הציבורית, ובנפגעים עצמם.
"שלושת הגורמים הללו ידועים לי, ואם אני נוהג כפי שאני נוהג, אלו שמכירים אותי צריכים להבין שזה לא מפני שאני לא מתייחס לבתי משפט, לרבנים חשובים או לנפגעים. איך אפשר לחשוב כך? אני אומר בכנות שעצם המחשבה הזאת מזעזעת אותי. המבקרים היו צריכים לפנות אליי ולשאול אותי בסוגיה. גם אנשים שלא מכירים אותי צריכים לברר לפני שהם מדברים, תוקפים ורומסים, ואת כל זה עושים מתוך מוסר וצדק.
 
צילום ארכיון: אריק סולטן
''איש אינו יודע מה היה שם, כולל השופטת''. הרב דרוקמן צילום ארכיון: אריק סולטן

"בנוגע לבית המשפט - לא אמרתי לא לבצע את פסק הדין. בית המשפט קבע מה הרב אלון צריך לעשות. הוא הכריע וגזר את הדין, אבל הוא לא גזר שמעכשיו הוא צריך להיות חוטב עצים. בכל שבוע מתפרסמים בכל העיתונים מאמרי ביקורת על פסקים של בית משפט. זה אומר ששוללים את מערכת המשפט? באשר לתלונה הנוכחית שבית המשפט דן בה, היו באותו חדר רק שניים - המתלונן ומי שהתלוננו עליו, ולא אדם נוסף. איש אינו יודע מה היה שם, כולל השופטת. אני חושב שזו טעות להפליל אדם כתוצאה מרושם או ממה ששומעים בתקשורת מבלי שיש הוכחה. ראיתי את העדויות של המתלונן במשטרה ובבית המשפט. צפיתי שיהיה זיכוי מוחלט כי לא הייתה הוכחה - להפך, היו הרבה סתירות בדבריו של המתלונן. אני חושב שהשופטת טעתה".

אבל בסוף יש החלטה של בית משפט, ואם אדם שהורשע בכל זאת מלמד במוסד חינוכי ותורני יש בכך פגיעה בהחלטתו של בית המשפט.
"אז הוא לא יכול לעשות שום דבר? הוא צריך להיות גנן? לדעתי אין שום בעיה בכך שהוא מעביר שיעור בישיבה הגבוהה שלנו. זה לא בניגוד לרוחו של בית המשפט שאדם ייתן שיעור. זו הרצאה ולא תפקיד חינוכי. אם אני חושב שבית המשפט טעה, צריך לעשות עוול לבן אדם ולרדוף אותו כל הזמן? מספיק מה שבית המשפט גזר ומה שעבר עליו כל השנים האלה".
צילום: נעם מוסקוביץ
'' זה לא בניגוד לרוחו של בית המשפט שאדם ייתן שיעור''. הרב מוטי אלון בבית המשפט צילום: נעם מוסקוביץ
הסיפור נגמר לפני שמונה שנים

מה באשר לעמדתו של פורום 'תקנה'? הרב יעקב אריאל, מרבני הפורום, אמר שהמקרים שהובאו בכתב האישום הם "דגי רקק" לעומת "לווייתנים" שהובאו בפניהם.
"פורום כמו 'תקנה' הוא ודאי חיובי ויש בו צורך, אבל יש לי ביקורת קשה על התנהלותו, ולדברים שאני אומר אין שום קשר לרב אריאל ולרב אהרן ליכטנשטיין, שאני מכבד אותם ומוקיר אותם מאוד. בזמנו, כשפרסמו את הפרשה, עשו זאת מבלי להודיע על כך מראש לרב ולמשפחתו, וזו לא התנהגות יאה. דבר שני, בשבוע שעבר נכתב שגורמים בפורום טוענים שסירבתי לשמוע את עדויות הנפגעים שהופיעו בפניהם וזה שקר מוחלט. איש לא פנה אליי. אני גם לא מבין למה מנהלי הפורום היו צריכים לשכור משרד פרסום כדי להטיל על הרב אלון בוץ במקרה שיזוכה. זו רדיפה. משרד הפרסום הזה פרסם בתקשורת דברים נגד הרב אלון כמה ימים לפני פסק הדין. זה לא משפיע על השופטת? לדעתי אחרי שהם פרסמו את גילוי הדעת שלהם הם סיימו את תפקידם".

הרב אלון תקף את הפורום, והם היו צריכים להגן על שמם כדי לשמור על האמינות של הפורום בציבור לטובתם של הנפגעים בעתיד.
"מותר לרב אלון להגיב, אבל זה לא דו-קרב. בשביל לשמור על מעמד הפורום לא צריך לרמוס ולהרוס חיים של אדם ומשפחתו. אני חולק עליהם".

הבעיה היא שמחלוקת כזו עלולה לגרום לכך שהפורום לא יזכה בעתיד לאמון הציבור.
"אני מתנהג לפי מה שאני מבין. לכל דבר יש גבול. אני מרגיש שכבר יש פה רדיפה".

לפורום 'תקנה' הגיעו עדויות. אליך לא הגיעו. אין יתרון למי ששמע את הדברים?
"אבל זה כבר נגמר. זה כבר היה. מה שהגיע אליהם התרחש לפני שמונה שנים, ויש גבול לכול".

צילום: ראובן קסטרו
''משרד הפרסום הזה פרסם בתקשורת דברים נגד הרב אלון כמה ימים לפני פסק הדין''. חברי פורום תקנה, הרב יהושע שפירא, הרב יובל שרלו והרבנית יהודית שילת צילום: ראובן קסטרו
לא אטמתי את אוזניי משמוע

הרב אלון לא אמר "חטאתי". הוא לא הודה במעשים, וזו בעיה גם אם הכול התרחש לפני שמונה שנים.
"אפילו אם היה צריך לקרות מהלך מסוים של הודאה, אני לא חושב שהוא צריך לקרות לעיני כל בית ישראל. כל אחד עושה תשובה לעיני כל בית ישראל? אנשים רוצים את ליטרת הבשר שלהם. אם אדם מרגיש צורך לעשות תשובה, הוא עושה את זה עם א-לוהיו".

גם אם הוא דמות ציבורית?
"מישהו שנותן שיעור הוא לא דמות ציבורית".

מה לגבי הנפגעים? אין במהלך הזה פגיעה בקורבנות?
"אני לא יודע במי מדובר מלבד המקרה האחרון שאמרתי את דעתי עליו, אבל מה שעבר על הרב אלון ומשפחתו בשמונה השנים האחרונות לא מספיק לאלו שנפגעו? זה שום דבר?"

לא ראית צורך לשמוע את העדויות שהובאו בפני פורום 'תקנה'?
"אחרי שהפורום החליט מה שהחליט הכול נעשה בהתאם למה שהוא החליט. אני לא ערכאת ערעור. אני חולק על ההתנהלות שלהם, אך לגבי המסקנה שלהם אני לא יודע שום דבר".
 

צילום: שימי נכטיילר
''אין שמץ של אמת בדברים שאומרים על התנהלותי בפרשת הרב קופולוביץ''. ישיבת נתיב מאיר בירושלים. צילום: שימי נכטיילר

מבקריך מזכירים את פרשת הרב זאב קופולוביץ. טוענים שאתה מגן באופן עקבי על רבנים שפגעו בתלמידיהם.
"כל שקר שחוזרים עליו כמה פעמים חושבים שהוא הופך להיות אמת. אין שמץ של אמת בדברים שאומרים על התנהלותי בפרשת הרב קופולוביץ. בפעם הראשונה כשעלו חשדות נגדו לא הייתי בתפקיד בישיבות 'בני-עקיבא', ולא ידעתי כלום. חשבתי שהוא עזב את ראשות הישיבה בגלל שהוא חולה לב. בפעם השנייה שזה עלה, באותו יום שבו זה נאמר לי הלכתי אליו הביתה והפסקתי את עבודתו. הדבר היחידי שלא עשיתי היה להודיע למשטרה כי לא ידעתי שזה מה שצריך לעשות. אילו הייתי מודע לכך, הייתי מודיע למשטרה. אני מודה שאי ידיעת החוק לא פוטרת, אבל העובדה היא שיש לי מכתב מהיועץ המשפטי לממשלה שכתב אחרי בירור שכל מה שהפיצו עליי שכאילו ידעתי והתעלמתי לא נכון. זה שקר, חד-משמעית. אליעז כהן כתב שהיו מקרים נוספים שבהם אטמתי את אוזניי מלשמוע נפגעים נוספים, וגם זה שקר גמור".

יכול להיות שהאמון שלך ברב אלון מקשה עליך להאמין שהוא פגע בתלמידים?
"יכול להיות".

אם יגיעו אליך נפגעים שלא רוצים לפנות למשטרה, תפנה אותם לפורום 'תקנה'?
"בוודאי. אני רק חושב שמן הראוי שתהיה קצת יותר תקנה לפורום 'תקנה'. יש צורך בפורום כזה אבל אני מצטער על ההתנהלות שלו".


רוצים לקבל בחינם שני גיליונות סוף שבוע של מקור ראשון? לחצו כאן היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק