דריסה

אפקט אזריה: "החיילים התמהמהו לירות במחבל"

מדריך החיילים שהיה בפיגוע בארמון הנציב סיפר ל-nrg כי "כל מה שמדברים עם החיילים זה רק להיזהר ולהיזהר. יכול להיות שכמה שניות קודם הם היו יורים, והיו פחות פצועים קשה"

נטעאל בנדל | 8/1/2017 15:09
תגיות: אלאור אזריה,פיגוע דריסה,פיגוע דריסה בי-ם
שעות ספורות לאחר פיגוע הדריסה בטיילת ארמון הנציב, מספרים חיילים על אופן הטיפול שלהם במחבל הדורס: איתן רונד, מדריך קבוצת החיילים שנפגעה, סיפר ל-nrg כי פרשת אלאור אזריה גרמה לחיילים להגיב בצורה מאופקת יותר, וככל הנראה בשל כך נפצעו כמה חיילים נוספים.

"היו עשרות חיילים עם נשק M-16 ובכל זאת הייתה התמהמהות שלהם. ראיתי שהם לא ישר יורים. הם חיכו שאני ארה ראשון, ורק אז הם אחרי. הם השתהו, לדעתי כי יש ברקע כתבי אישום. כל מה שמדברים איתם זה רק להיזהר ולהיזהר, אין ספק שחלק מהם לפחות, אלאור אזריה השפיע עליהם, וכואב לי לומר שחלק מהפצועים קשה זה בגלל הרוורס של המשאית. יכול להיות שכמה שניות קודם הם היו יורים והמצב היה טוב יותר".

האזרח שנטרל את המחבל מספר על הפיגוע. צילום: יוני ריקנר


לדברי רונד, "היו פה כמה אוטובוסים של חיילים, אני יריתי ראשון, והם אחרי. חבל שלא לקחתי לאחד מהם את הרובה ויריתי בעצמי".

רונד תיאר את הרגעים שמיד אחרי ההתרחשות: "ירדנו 45 חיילים מבה"ד 1. זה היה שבריר שניה, ואני רואה משאית דוהרת לתוכנו, היא העיפה אותי אחרי כמה גלגולים. חשבתי שזה תאונה. קמתי, ראיתי את המשאית נכנסת לרוורס והבנתי שזה לא תאונה.

"האקדח היה עדיין עלי. רצתי מולו, כלומר מאחוריו, והתחלתי לירות את כל המחסנית. יחד איתי ירו עוד כמה חיילים. אני סיימתי את המחסנית, והוא עוד התגלגל אחורה, לא יודע אם נפגע או לא. החיילים ירו אחריי והרגו אותו.
צילום: מירי צחי
''היום חיילים מבוהלים, לא מחזה נעים''. פינוי החיילים לשערי צדק צילום: מירי צחי

"היום חיילים מבוהלים, לא מחזה נעים", הוסיף רונד. "אני צורח 'חובש, חובש'. מנסה להבין מי פצוע קשה, בודק דופק. אחד המדריכים האחרים, בעצמו נהג אמבולנס וחובש, רץ ישר לאחד הפצועים קשה וניסנו להחיות אותו. היו כמה חובשים בקבוצה וכולם ניסו לטפל בפצועים. גם אני טיפלתי בפצוע אבל רק בחבלות, מקווה שלא יותר מזה".

זירת הפיגוע: רגעים לאחר הדריסהבראיון בגלי צה"ל אמר רונד כי "הדרך היחידה למנוע טרור היא מודיעין והרתעה. היה לי הרבה יותר קל לירות במחבל אילולא חשבתי שיום אחד יגישו כתבי אישום על דברים כאלה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך