גיבור או רשע? נחשפו עדויות חדשות על דמותו של קסטנר

חוקר יהודי-בריטי פרסם ספר חדש, שבו הוא טוען כי האיש השנוי במחלוקת סייע לנאצים להביא למותם של קרוב לחצי מיליון יהודים. לדבריו, ניתן להוכיח "מעבר לכל ספק" שקסטנר בגד במודע בבני עמו

סוכנויות הידיעות | 16/11/2016 23:32
תגיות: ישראל קסטנר,שואה,הונגריה
מי אתה ישראל קסטנר? בספר חדש שיצא לאחרונה נטען כי עדויות חדשות מלמדות על כך שחבר ועד ההצלה של יהודי בודפשט בזמן השואה שיתף פעולה עם הנאצים באופן מודע, וסייע בידיהם להביא למותם של קרוב לחצי מיליון יהודים. אמנם הטענות בדבר שיתוף פעולה כזה או אחר של קסטנר אינן חדשות, אך בספר "פשעו של קסטנר" נטען כי ניתן כיום להוכיח "מעבר לכל ספק" שקסטנר מילא תפקיד בשואת יהודי הונגריה, ובגד במודע בבני עמו.
 
.
''הופתעתי מכך שההאשמות נגדו היו נכונות''. ישראל קסטנר (מימין) .

מחבר הספר, היסטוריון וחוקר עצמאי יהודי-בריטי בשם פול בוגדנור, חקר את דמותו של קסטנר, ופרסם את מסקנותיו מהעדויות שגבה מפי ניצולי שואה אודות האיש השנוי במחלוקת. בספרו החדש מנפץ המחבר את המיתוס החיובי שנוצר סביב קסטנר, לפיו הוא גיבור שהציל יהודים רבים מציפורני הנאצים.

"רכבת קסטנר" הידועה, שהצילה את חייהם של קרוב ל-1,700 מיהודי הונגריה, עמדה בעבר לזכותו של קסטנר והוצגה על ידי תומכיו כהוכחה לפעילותו החיובית למען הצלת יהודים. אך כעת טוען בוגדנור כי גילה ראיות חדשות ומטרידות שמציגות תמונה אחרת על דמותו של האיש.

לדבריו, עדויות חדשות של ניצולי שואה שבחן מלמדות על עסקה "מחרידה" שנחתמה בין קסטנר לאדולף אייכמן, שהיה מראשי האחראים על יישום "הפתרון הסופי", שבאמצעותה פיתה קסטנר את אחיו היהודים והביא למותם. בוגדנור טוען כי הוא מסוגל להוכיח כי העסקה להצלת היהודים ברכב המפורסמת הובטחה רק אחרי שקסטנר התחייב לסייע לאייכמן בשילוחם של קרוב ל-880 אלף יהודים לאושוויץ.

לטענת בוגדנור, רק מיעוט קטן מיהודי הונגריה באמת הועברו למקום מבטחים כפי שהובטח להם על ידי קסטנר, והשאר נשלחו ברכבות מוות היישר לאושוויץ. בשנות ה-50 של המאה הקודמת טיהר בית המשפט העליון בירושלים את שמו של קסטנר מאשמות בסגנון זה, בתום משפט סוער. אך בוגדנור טוען כי הוא מסוגל להוכיח "מעבר לכל ספק" שקסטנר לקח חלק בשואת יהודי הונגריה ורימה רבים מהם ביודעין.

כריכת הספר החדש של בוגדנור:
 
"ככל שחשפתי יותר ראיות כך הופתעתי יותר מכך שההאשמות נגד קסטנר היו נכונות. לצערי, אני בטוח בכך", אמר בוגדנור לדיילי מייל. לטענתו, קסטנר אמנם ניסה בתחילה להציל יהודים כשהציע לשלם עבור ההוצאות הכרוכות בהגירתם מהונגריה למדינה ניטרלית. עם זאת, כאשר התוודע לתכוניותיהם של הנאצים, קסטנר הפך ל"מגלומן מרושע" שניהל משא ומתן אכזרי על גורל יהודי הונגריה.

במסגרת המשא ומתן בין השניים הובטח כי 1,684 יהודים יזכו להצלה, במה שכונה "רכבת קסטנר", ובהם קרוביו וידידיו של ראש ועד ההצלה. לדברי בוגדנור, הראיות החדשות מלמדות כי קסטנר הבטיח את קיום ההסכם בתמורה לסיוע לאייכמן בשילוח יתר יהודי הונגריה לאושוויץ, עסקה שכינו השניים "סוד ההצלה".

בוגדנור, שהשקיע עשר שנים במחקר אודות קשריו של קסטנר עם הנאצים, התעמק גם בדוח"ות שכתב קסטנר עצמו אחרי מלחמת העולם השנייה ובמסמכים אחרים, שרבים מהם מעולם לא תורגמו לאנגלית. 

בין המסמכים גילה בוגדנור את עדותו של ניצול שואה בשם יוסף רייס שתיאר כיצד קסטנר רימה את בני הקהילה היהודית בעיר קלוז' שברומניה - עיר הולדתו של קסטנר - שהייתה אז תחת שלטון הונגריה, וגרם להם להאמין כי הם ייושבו מחדש במקום אחר במדינה, שם יזכו לעבוד בעבודות חקלאיות. במקום זאת נשלחו 18 אלף היהודים להשמדה בתאי הגזים.
 

צילום: אי-פי-אי
''ללא ספק, קסטנר לקח חלק בשואת יהודי הונגריה''. הכניסה לאושוויץ צילום: אי-פי-אי
 
לדברי בוגדנור, בעדותו של רייס, שממנה התעלמו בעבר היסטוריונים אחרים, נכתב כי קסטנר ידע בבירור כי חלק מיהודי קלוז' הצעירים תכננו לברוח, והוא הפיץ בקרב היהודים את השמועה לפיה הבריחה תפגע במשפחתם, וכי במקום זאת כדאי להם להישלח לדרום הונגריה שם יישארו מאוחדים עם משפחתם ויעסקו בחקלאות. אישה אחרת בשם רות לנדאו, העידה כי בטרם נשלחו לאושוויץ, אמה  שמעה את קסטנר אומר בבירור ליהודי קלוז' כי הם יישלחו לעבוד.

לטענת בוגדנור, העדויות נגד קסטנר מקבלות משנה תוקף בדבריו שלו עצמו, שבהם הודה קסטנר כי בהוראת הנאצים הוא שיקר לבני קלוז' בעניין נתיב בריחה מרומניה. נתיב הריחה האמור שימש כמדרך מילוט בטוחה עבור היהודים, אך קסטנר העיד כי אמר להם שהדרך אינה בטוחה, במטרה לשכנעם שלא להשתמש בה. אלו שכן השתמשו בה לבסוף הצליחו להינצל ולשרוד.

לדברי בוגדנור, קסטנר היה "מגלומן שראה בשיתוף הפעולה עם הנאצים דרך בטוחה יותר מאשר ירידה למחתרת, אז הוא בחר לבגוד בבני קהילתו".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך