לראשונה: פרס שר החינוך בתחום תרבות יהודית

שר החינוך נפתלי בנט העניק את הפרס לשורה של יוצרים, בהם שולי רנד, אביהו מדינה, דינה פרלשטיין, רחל קשת וחיים סבתו. "עוצמתו של העם תיקבע על ידי עומק הערכים היהודיים הפועמים בליבו"

שירית אביטן כהן | 11/9/2016 22:49
תגיות: נפתלי בנט, משרד החינוך,
שר החינוך נפתלי בנט העניק הערב לראשונה (א') את פרס השר ליוצרים בתחומי התרבות היהודית, שיקרא על שם אורי אורבך ז"ל. באירוע שהתקיים בתיאטרון ירושלים הוענקו הפרסים בין היתר לרב חיים סבתו, שולי רנד ואביהו מדינה.

עוד כותרות:
-"מצב קלינטון מדאיג ועליה לפרסם דוח בריאותי"
-"אורון שלי, מאז שעזבת הגוף שלי התחיל לבגוד בי"
-כך מתכננת סיאול "לשרוף את צפון-קוריאה לאפר"

בנט בירך את הנוכחים והדגיש כי "כשר החינוך, אני מאמין בצורך לחבר את בני הנוער אל הצדדים המפרים והבריאים של מורשתנו; אני סבור שעלינו להפגיש אותם עם סיפורי התנ"ך ומסכת אבות, עם היצירה והיוצרים היהודים לדורותיהם. עוצמתו של העם תיקבע לא רק על-ידי טווח הטיסה של מטוסינו, אלא על-ידי עומק הערכים היהודיים הפועמים בליבו".
 
צילום: יוסי זמיר
השר בנט העניק את פרס השר ליוצרים בתחומי התרבות היהודית צילום: יוסי זמיר

שר החינוך שיזם את הפרס פנה לחתנים ולכלות ואמר: "תודה על הרף הגבוה שאתם מציבים לכולנו, תודה על מה שכתבתם ויצרתם וחלמתם וביצעתם, תודה על תרומתכם לעיצוב הנוף הפנימי שלנו ולתרבות היהודית שכולנו כל כך אוהבים".

פרס מפעל חיים הוענק לשולי רנד. ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי "רנד הטביע את חותמו הן בתרבות היהודית והן בתרבות הישראלית. הוא השכיל בעשייתו האמנותית לתת משמעות לתרבות היהודית בשפה ישראלית מתחדשת – להביא את היהדות לתוך הישראליות ולהיפך. על אף היות שולי דתי וחרדי – הצליח לנגוע בכל גווני הקשת החברתית הרחבה". הפרס הוענק ליוצר למרות שהוא הורשע ביולי האחרון בגרימת חבלה לבת משפחתו.

פרס השר בתחום ספרות ושירה הוענק לשרה פרידלנד בן ארזה. ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי "יצירתה העשירה של המשוררת שרה פרידלנד בן ארזה מגישה לקורא העברי תלכיד מרתק של מסורת חסידית עמוקה, דיון הגותי עכשווי ושפה שירית מרתקת החוקרת אחר קולה הייחודי כאישה, כבת זוג, כאם, כחלק בלתי נפרד משרשרת הדורות".
 
צילום ארכיון: רענן כהן
''את חותמו הן בתרבות היהודית והן בתרבות הישראלית''. שולי רנד צילום ארכיון: רענן כהן

באשר לרב חיים סבתו שקיבל גם הוא את הפרס על פועלו בתחום האמנות, ציינה הוועדה כי ""הסופר הרב חיים סבתו הוא ממעצבי היצירה היהודית החדשה בתוככי הספרות הישראלית. ספריו חושפים עולמות תרבות נסתרים ואת כולם מספר הרב סבתו ברגישות ובשפה מרובדת וסגנונית. יצירתו הרחבה של הרב סבתו, הספרותית וההגותית, מגלה את עולם התורה הספרדי שחריפות ותמימות שוכנים בו כאחד, את אהבת הארץ הגדולה אך גם את קשיי העלייה והקליטה, ואת קולו של בן הישיבה בתוך הטנק ובשדה הקרב".
פרס ליוצרת הקולנוע החרדית דינה פרלשטיין: "פורצת דרך"

פרס שר החינוך בתחום הקולנוע הוענק ליאיר קדר, השופטים ציינו כי "קדר פורץ דרך בתחום הקולנוע. בעידן בו הקולנוע הישראלי מתרחק מהיצירה הספרותית יאיר קדר מעמיד סדרת סרטים אודות דמויות מרכזיות בעולם הספרות והשירה העברית ישראלית, ובכללן סופרים ומשוררים שבתרבות הישראלית הינם תשתית לתרבות העברית והישראלית וביניהם: זלדה, ר' דוד בוזגלו, ביאליק וברנר, יונה וולך ועוד". באשר לדינה פרלשטיין ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי היא "יוצרת קולנוע חרדית הפורצת דרך שעל שמה רשומים שמונה סרטי עלילה ארוכים שיצרה כתסריטאית במאית ומפיקה, עבור קהל צופות הקולנוע בעולם החרדי".
 

צילום: ראובן קסטרו
זכה בפרס משרד החינוך בתחום הקולנוע. יאיר קדר צילום: ראובן קסטרו

בתחום המוזיקה הוענק הפרס לנעמי חשמונאי, ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי היא "מביאה איתה חידוש מרענן לגזרת המוזיקה היהודית - החל מהכתיבה, דרך השירה ועד להפקה המוזיקלית. חשמונאי כותבת ברגישות ובפתיחות אמיצה על המקומות היותר עמוקים בנפש ולא מהססת לגעת גם בנושאים כמו משפחה, אמונה וקשיי היומיום. שיריה מתכתבים עם המקורות היהודיים אך גם עם עולמה הפנימי העשיר שמביא תהיות, כמיהות ושאלות".

בין הנימוקים שהביאו לבחירה באביהו מדינה, ציינה הוועדה כי "מדובר בזמר, פזמונאי ומלחין בולט ומרכזי במוזיקה הישראלית. מדינה הוא קודם כל חלוץ שמתחילת דרכו בשנות ה-70 נשא בגאון את הזמר הישראלי. הוא כתב והלחין עשרות שירים, רבים מהם מתכתבים עם מסורת ישראל. שירים אלה ועוד רבים אחרים הם חוד החנית של יצירה יהודית מודרנית, והם אף מהווים עדות נצחית לתרומתו הגדולה של מדינה להחזרת הפיוט למרכז הבמה של התרבות העברית".
 
צילום: אבישג שאר ישוב
''מביאה איתה חידוש מרענן לגזרת המוזיקה היהודית''. נעמי חשמונאי צילום: אבישג שאר ישוב

בתחום התיאטרון הוענק הפרס לברוך ברנר, ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי "זהו אמן פעיל ופורה בתיאטרון יהודי החל מ-1994. למד בניסן נתיב והיה עמית מחקר ב- workcenter of jerzy grotowski. משמש כיום כמנהל אומנותי במעבדת תרבות ורטיגו, מנהל המרכז למחקר ביצירה בירושלים וכן מנהל "אותיות פורחות". ברוך כתב ביים או שיחק בלמעלה מ-30 מופעי תיאטרון, כולם בתחום היצירה התיאטרונית היהודית. מופעים רבים בהם משתתף ואותם כתב פורצי דרך מבחינת השפה הבמאית שיתופי הפעולה והרעיונות היהודיים העומדים בבסיסם".

בנוגע לרחל קשת ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי היא "בימאית יוצרת תוססת ושחקנית כשרונית ופורצת דרך מאז שנות נעוריה המוקדמות. לאחר קבלת התואר הראשון מאוניברסיטת תל אביב יזמה ועודדה קבוצת שחקניות דתיות ויחד הפיקו יצירות מעולם התרבות היהודית ומדרשי חז"ל, המתמקדות בשאלת מקומה של האישה מתוך ריטואלים נשיים".

בתחום המחול הוענק הפרס לרקדנית והכוריאוגרפית תמרה מיאלניק. ועדת השופטים ציינה כי הפרס ניתן לה בשל "פועלה ב-40 השנים האחרונות, ועל הקמה וניהול מגמת המחול הראשונה בירושלים".


היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך