שב"כ מסר 7 צווי הרחקה מנהליים לצעירים ביו"ש

כוחות שב"כ מסרו במהלך הלילה והבוקר שבעה צווי הרחקה מנהליים מיו"ש לקטינים, חלקם במהלך פשיטה על ישיבת 'עוד יוסף חי' ביצהר. צעירים בגבעות: "הצווים לא ישברו אותנו"

חופי עמוס | 23/8/2015 7:06
תגיות: צווי מעצר,יהודה ושומרון,עוד יוסף חי
גל צווי הרחקה לצעירים בימין הקיצוני: כוחות שב"כ מסרו במהלך הבוקר והלילה (ראשון) חמישה צווי הרחקה מנהליים לצעירים תושבי יהודה ושומרון. הצווים האלו מצטרפים לשני צווי הרחקה נוספים שנמסרו אמש לצעירים מרמת השרון וממעלה אדומים.

כל התכנים הכי מעניינים - בעמוד הפייסבוק שלנו

הבוקר, שני בגירים תושבי קרית ארבע, גאולת ציון וצעיר תושב גבעת הבלאדים קיבלו צווי הרחקה מנהליים מיו"ש. הצעיר בן 21 מקרית ארבע הודיע כי בכוונתו להגיש ערעור על הצו באמצעות עורך דינו איתמר בן גביר. בנוסף במהלך הלילה פשטו כוחות משטרה על ישיבת עוד יוסף חי וגבעת קומי אורי ביצהר ומסרו צווי מעצר בית  מנהליים לשני נערים מבת עין ואלון שבות לתקופה של חצי שנה. על השניים נאסר בנוסף לשהות ביהודה ושומרון למעט בתי הוריהם, אחד מהם מורחק גם מירושלים ונאסר עליהם ליצור קשר עם כמה מחבריהם.

לפני כשבועיים ניתנו שלושה צווי מעצר מנהליים, וכן שלושה צווי הגבלה לקטינים הכוללים מעצר בית מלא לאחד מהם ולשניים נוספים מעצר בית לילי וכן הרחקות מיהודה ושומרון. בצירוף הצווים ביממה האחרונה מדובר ב-14 צווים בסך הכל, מהם שלושה מעצרים מנהליים, אשר על חלקם כבר הוגשו עררים והשגות בידי עו"ד מארגון חוננו.

צעירים בגבעות אמרו כי"הצווים לא ישברו אותנו" ועו"ד איתמר בן גביר המייצג חלק מהצעירים מסר כי "שר  הביטחון מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה. במעשיו הוא מעביר מסר לצעירים שאין דמוקרטיה ומעודד אותם לעבור על החוק שהרי אין כתבי אישום והליך הוגן".

מארגון "חוננו" נמסר כי "המערכת נמצאת בלחץ חסר תקדים ופועלת באמצעים פסולים כנגד מתיישבים העוסקים בישוב הארץ. אנו עדים לעלייה דרמטית בחומרה ובהיקף הוצאת הצווים המנהליים, דבר אשר פוגע קשות בזכויותיהם של מקבלי הצווים".

כאמור אמש ניתן צו מנהלי נוסף לקטין מרמת השרון להרחקה מיו"ש ואיסור יצירת קשר עם 12 מחבריו. בנוסף צו מנהלי נמסר לצעיר המתגורר במעלה אדומים, שבו נאסר עליו להיכנס לירושלים וליו"ש וליצור קשר עם 16 צעירים נוספים. איתמר בן גביר, עורך דינו של הצעיר ממעלה אדומים, תקף בחריפות את הצו ואת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "זו המשך ההשתוללות של שר הביטחון", אמר בן גביר. "ולצערי הצעדים הללו לא מרגיעים את השטח אלא רק תורמים לתסיסה ופגיעה במרקם החיים העדין ביהודה ושומרון".

לדברי בן גביר, "אם יש ראיות נגד מרשי, יתכבדו ויגישו כתב אישום. מרשי נעצר בחודשים האחרונים לא אחת באשר למעורבות בפעולות תג מחיר, אך מעולם הדברים לא התגבשו כדי הגשת כתב אישום. אם אין ראיות הרי שאנו חיים במדינה דמוקרטית ולכן אסור היה להפעיל נגדו את הצו".
nrg ניוזלטר דיוור יומי

בתחילת החודש, יומיים לאחר פיגוע הטרור היהודי שאירע בכפר דומא ליד שכם, שבו נשרף למוות התינוק עלי דאוובשה, הורה שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לשירות הביטחון הכללי לקדם מעצרים מנהליים נגד פעילי ימין קיצוני. יעלון העביר מסרים לאנשי השב"כ, לפיהם הוא יתמוך במתן צו מעצר שכזה במידת הצורך, בניסיון לפגוע בהתארגנויות קיצוניות גם כאשר ישנו קושי משפטי להעמידם לדין בשל חוסר ראיות.
 
צילום: יוסי זילגר
מעצר מנהלי נוסף צילום: יוסי זילגר

"השר חותם על צווי הרחקה מנהליים משטחי יו"ש כנגד פעילי ימין קיצוני, ועתה הוא הביע נכונות לאשר מעצרים מנהליים", הסביר לפני כשלושה שבועות גורם ביטחוני בכיר את ההכרזה החריגה. יעלון, כשר הביטחון הוא הסמכות אשר מאשר את צווי המעצר בהתאם לבקשת השב"כ, ולאחר חתימתו מובא הצו לאישורו של שופט, אשר קובע האם ניתן לעצור את האדם המדובר ללא משפט.

צווי מעצר מנהליים מוגשים על ידי מערכת הביטחון לרוב כנגד פלסטינים, בעקבות מידע מודיעיני לפיו הם מעורבים בפעילות טרור. הבקשה למעצרם מוגשת בפני שופטים בבתי דין צבאיים, הנוטים להקל באישור צווי מעצר בגין חשד למעורבות בטרור. בעבר כבר הוצאו צווי מעצר כאלו נגד ישראליים, אולם מדובר בצעד חריג ביותר.

לפי הגורם, במערכת הביטחון מתכוונים להגביר את הפעילות נגד פעילי ימין קיצוני, ומעוניינים לבקש הוצאת צווי מעצר מנהליים כנגד אלו מהם שיסומנו כ"בעלי פוטנציאל להתסיס, להסית או להדיח אחרים לפעילות". לאחר שתינתן על הצווים חתימתו של השר יעלון, בשב"כ יעבירו את החומרים בעניינם לבתי משפט, בניסיון להשיג את אישורו של שופט לעצור פעילים אלו ללא משפט. 

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...