"אחרי הניסוי הגרעיני באיראן יהיה יום רגיל"

מאמר מפתיע באתר אינטרנט של משמרות המהפכה מתאר את האירועים אחרי הניסוי הראשון ואת התגובה בעולם. "ניצוץ של גאווה לאומית"

סוכנויות הידיעות | 9/6/2011 13:17 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מנהיגי איראן ממשיכים לטעון כי תוכנית הגרעין שלהם היא אך ורק לצרכי שלום ונועדה לשפר את ייצור האנרגיה כדי לספק חשמל לתושבים, אולם מאמר שפורסם באתר אינטרנט המנוהל על ידי משמרות המהפכה מתאר את ההתרחשויות ביום שבו יפוצץ משטר האייתוללות את פצצת הגרעין הראשונה שלו. 
מדען איראני בכור באיספהאן.
מדען איראני בכור באיספהאן. צילום: אי-פי

"היום שאחרי הניסוי הגרעיני הראשון של איראן יהיה יום נורמלי. היום אחרי שהרפובליקה האיסלאמית של איראן תבצע ניסוי גרעיני ראשון יהיה יום רגיל עבורנו האיראנים, אבל בעיני רבים מאתנו זה יהיה ניצוץ חדש", נכתב במאמר באתר גרדאב, אשר פורסם ב-24 באפריל והגיע כעת לידי העיתון גרדיאן.

"זה יום טוב. שבע בבוקר. השמש עדיין לא עלתה לגמרי, אבל הכל בהיר. עבור מדינות רבות בחצי הכדור המערבי זה תחילתו של היום", הוסיף המאמר ההיפותטי. "יום קודם לכן, כנראה במדבריות שבמרכז איראן, שם האמריקאים ומדינות מערביות נוספות רצו לקבור בעבר את הפסולת הגרעינית שלהן, התרחש פיצוץ גרעיני תת קרקעי. עוצמת הפיצוץ לא הייתה כה גדולה כדי לגרום נזק לאזור אבל גם לא כה חלשה כדי לגרום למדענים בעיות בניסויים".

מחברי המאמר גם מתארים את הכותרות של אתרי התקשורת העולמיים בעקבות הידיעה על הניסוי הגרעיני האיראני. רויטרס: "איראן הפעילה את פצצת הגרעין שלה"; אל-ג'זירה: "ניסוי בפצצה הגרעינית האיסלאמית השנייה"; ג'רוזלם פוסט: "המולות השיגו נשק גרעיני"; וושינגטון פוסט: "פיצוץ גרעיני באיראן, הלם וייאוש בתל אביב".

המאמר הדגיש כי הניסוי הגרעיני רק ישפר את חייהם של האיראנים. "החדשות לא יפגעו באיזון של החיים באיראן", נכתב. "עובדי הציבור יגיעו לעבודה כרגיל, חלקם אפילו יאחרו כרגיל. היום שאחרי הניסוי הגרעיני הראשון יהיה

יום רגיל עבורנו האיראנים, אבל עבור חלקנו זה יהיה ניצוץ חדש. ניצוץ של גאווה לאומית ועוצמה".

מאיר ג'בדנפאר, מומחה ישראלי לאיראן שמלמד בארצות הברית, אמר כי הפרסום הוא חסר תקדים. "זה שובר טאבו משמעותי", אמר. "כרגע עלינו להתייחס אליו כיחיד מסוגו. אבל אם יהיו מאמרים דומים בהמשך, אז זה מהווה שינוי משמעותי באופן שבו איראן מתייחסת לתוכנית הגרעין שלה. המשמעות היא שאיראן החליטה להשתמש בפצצת הגרעין בתור הרתעה נגד סנקציות נוספות ואפשרות של התקפה מצד המערב, אבל גם כדי להגביר את הפופולריות של המשטר בבית".

מתכוונים להאיץ את ההעשרה

אתמול הודיעה הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית כי היא מתכוונת להתקין מערך של צנטריפוגות מתקדמות אשר מסוגלות להעשיר אורניום לרמה גבוהה. איראן תתקין את הצנטריפוגות במתקן העשרת האורניום בעיר פורדו, הבנוי על צלע הר הסמוך לעיר קום.
  
ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, פרידון עבאסי, סיפר כי מדעני גרעין איראנים הצליחו לייצר בכוחות עצמם צנטריפוגות מהדור השלישי, עם תפוקת ייצור גבוהה יותר. הוא ציין כי מערך צנטריפוגות חדש ייכנס בקרוב לשימוש במתקני הגרעין האיראניים.

"סיימנו את שלב המחקר של הצנטריפוגות החדשות", אמר עבאסי במסיבת עיתונאים שנערכה בתום דיון של הקבינט האיראני. המדענים האיראנים החלו לתכנן את הצנטריפוגות המתקדמות לפני יותר משנה. על פי הפרסומים באיראן, הצנטריפוגות החדשות יעילות פי שישה מהדור הראשון.
  
ההערכות הן כי הצנטריפוגות יסייעו באופן משמעותי לתוכנית הגרעין הצבאית של איראן, שכן ניתן להעשיר באמצעותן אורניום לרמה גבוהה. העשרת אורניום בשיעור של חמישה אחוזים נעשית בדרך כלל כדי לייצר דלק גרעיני עבור תחנות כוח אזרחיות והעשרה ברמה של 20 אחוזים מיועדת לצרכים רפואיים. אולם במערב חוששים כי הצנטריפוגות החדשות יאפשרו לרפובליקה האסלאמית להעשיר אורניום לרמה של 90 אחוזים, המאפיינת שימוש לצרכים צבאיים.
  
מדינות המערב מיהרו לגנות את ההודעה האיראנית. "ההודעה הזו היא פרובוקציה," נמסר ממשרד החוץ הצרפתי, "ההודעה של האיראנים רק מחזקת את הדאגה של הקהילה הבינלאומית מעקשנותה של איראן וההפרה המתמשכת של החוק הבינלאומי".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חדשות חוץ''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/around_world/ -->