כשר למהדרין: ארבה מוקפץ עם חומוס בצד

במסעדת אקליפטוס שבי-ם תיערך הערב 'ארוחת מסורה' שתורכב מ-18 מנות של בעלי חיים נדירים וכשרים כמו שיבוטה, דג חרב, ארבה ותאו

יצחק טסלר | 22/7/2010 9:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
 
השף משה בסון ממסעדת אקליפטוס עם דג חרב
השף משה בסון ממסעדת אקליפטוס עם דג חרב צילום: פלאש 90
הערב תיערך בירושלים סעודה נדירה ומיוחדת שבה ייאכלו מעדנים נדירים כגון ארבה, דג חרב, דג שיבוטה, מרק תורים יונים ודרור ועוד בעלי חיים אקזוטיים. עבור תושבי אסיה זה אולי נשמע כמו ארוחת ערב שגרתית, אלא שהסעודה המדוברת תהיה כשרה למהדרין ובעלת ממד תרבותי והיסטורי - סביב השולחנות יתאספו רבנים, פרופסורים, זואולוגים, שפים וגם סתם דתיים שרוצים לשלב בין אוכל ליהדות.
  
הד"ר ארי גרינספאן מאפרת שיזם את "סעודת המסורה" יחד עם ד"ר ארי זיבוטפסקי, מספר כי הגמרא במסכת חולין מסבירה כי למוח של דג השיבוטה הכשר יש טעם כשל חזיר. לדברי ד"ר גרינספאן: "הבעיה שלנו היתה שדג השיבוטה גדל בנהר פרת, החוצה את אירן ועירק - משם כמובן לא יכולנו להביא דגים. אבל מקור נהר פרת הוא בדרום טורקיה ומשם הבאנו אותם לארץ השבוע.
  
ד"ר גרינספאן, שהוא גם מוהל, גם רופא שיניים וגם חוקר עולמי לגילוי קהילות יהודיות וחפצי יודאיקה נשכחים, מבהיר כי המטרה של הארוחה היא לא רק לאכול אוכל נדיר וטעים, אלא בעיקר שימור של המסורת ההלכתית הקובעת כי בעלי חיים אלו הם כשרים לאכילה. מתברר כי בשנים אלו הולכים לעולמם קשישים שאכלו את בעלי החיים האלו בארצות מוצאם, כמו למשל התימנים שנהגו לאכול ארבה והעירקים שאכלו שיבוטה.
ארבה מוקפץ עם חומוס בצד

גרינספאן רואה בפרויקט שהוא מוביל "משימה לאומית" והוא מקווה שהרבנות הראשית לישראל תכשיר רבנים שיתעדו מסורות של כשרות בקהילות יהודיות בארץ ובחו"ל "זהו אתגר שעומד בפנינו, והויתור עליו יהיה בכייה לדורות", הוא אומר.

לדברי ד"ר ארי זיבוטפסקי הארוחה

הנדירה שתכלול 18 מנות, תתחיל בשש שבערב ותסתיים סמוך לחצות הלילה, מכיוון שלפני כל הגשה של מנה תהיה הרצאה של רב או מומחה בעל שם, אשר יסבירו על בעל החיים ועל המקור ההלכתי המתיר לאכול אותו. הארוחה הנדירה שתעלה 380 שקל לאדם, תתקיים במסעדת אקליפטוס של השף משה בסון שבימים האחרונים עמל יחד עם צוות נרחב של שפים, טבחים ועוזרים להפוך את חומרי הגלם הנדירים למאכלים טעימים.

לדברי השף בסון את רוב המאכלים הוא מבשל "בהשראה של העולם הקולינרי שלי שמושפע  מהמטבח התנ"כי, הארץ-הישראלי והפלסטיני, אבל בארוחה יהיו גם טעמים שונים כמו הקרפצ'יו באפלו או החגבים שאותם הקפצתי אותם בשמן זית וקצת סויה, עם שום ופרחי ורדים ואני מגיש אותם עם חומוס ולוביה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/judaism/ -->