נעמי חזן: הפכתי להיות מטרה של ארגוני ימין

עיניה דומעות, הסיגריה המי יודע כמה נשלפת, הראיונות בוטלו. כך גם הרצאות בעולם. נעמי חזן, יו"ר הקרן החדשה מודיעה: עושים לי עליהום

שלום ירושלמי | 12/2/2010 18:13 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
נעמי חזן, נשיאת הקרן החדשה לישראל, לא ישנה כבר שבועיים. הדוח של עמותת "אם תרצו" תפס אותה בדיוני הקרן בניו יורק. התוכן והפרסום שבא בעקבותיו בעמודי מוסף אלה הוציאו אותה מדעתה. היא לא הצליחה להבין, כך היא טוענת, איך מערבבים דמיון ומציאות.

נעמי חזן נשיאת הקרן החדשה
נעמי חזן נשיאת הקרן החדשה צילום: פלאש 90
היא לא הסתדרה עם כמויות השנאה כלפיה שפלטו הטוקבקיסטים בלי הפסקה. היא גם הופתעה מהיעילות והרשעות של התגובה בשטח. יום לאחר הפרסום, הגיעו לחצר הבית שלה בירושלים כמה עשרות מפגינים, שאותם הנהיגו החבר'ה מ"אם תרצו".

אחד מהם, ארז תדמור שמו, נשא שם נאום בערבית צחה בשמו של איסמעיל הנייה, שמודה לחזן על כך שהתייצבה לצד החמאס וקעקעה את העמדות של ישראל בעולם אחרי עופרת יצוקה.

בכל יום שחלף גברה ההסתה נגדה. הדוח שייחס לחזן והקרן החדשה לישראל את האחריות לרוב האסמכתאות שהוצגו בפני השופט ריצ'רד גולדסטון עלה על סדר היום ולא ירד מאז. בתחילת השבוע שעבר כבר מלאה הארץ בשלטי חוצות מכוערים. חזן נראית שם בקריקטורה ילדותית, אפה ארוך במיוחד והיא עוד צימחה קרן ירוקה במצחה שמנגחת את דגל המדינה.

השם שלה זכה באותה הזדמנות לצירוף מעניין, נעמי גולדסטון-חזן, האישה שעומדת מאחורי דוח גולדסטון המשוקץ. חזן נתקלה ביצירות המופת הללו בתחילת השבוע, כאשר חזרה לארץ. באותו רגע החליטו בקרן החדשה להציב על ביתה שמירה. הם לא רוצים שידור חוזר של פיצוץ המטען בביתו של פרופ' זאב שטרנהל.
אין לי זמן לפחד

"עושים דמוניזציה לקבוצה של אנשים על גבה של אישה אחת", אומרת חזן בראיון מיוחד מאז המתקפה שאינה נגמרת. "זה מסוג הדברים שמרגיזים אותי ובעיקר מדאיגים אותי. זו הפצת שקרים מקארתיסטית שמפמפמת לאנשים. זו הפרת זכויות האזרח שנגדה אני נלחמת. זו אווירה של עליהום על אחת שהפכו אותה לסמל הרוע.

"התופעות הללו צריכות

להדאיג את כל מי שאכפת לו. מה, כל ביקורת הופכת לבגידה? לאן הגענו? אני גם משוכנעת שאילו הייתי גבר לא היו מדביקים לי קרן כזו על המצח. זה שוביניזם מהסוג הנמוך ביותר. לקחו דמות מספרי ההיסטוריה וציירו אותה כזו חצי יהודייה עם אף ארוך, ובאמת יש לי אף ארוך, וחצי מכשפה, והכל במיטב הסגנון של שנות השלושים".

את מפחדת?
"אני כל הזמן עובדת, אז אין לי זמן לפחד. אני חוששת שאנשים מסביבי ייפגעו. יש מאה עובדים בקרן החדשה לישראל".

את יכולה להבין את הזעם כלפייך? לפי הדוח של "אם תרצו", 92 אחוז מהעדויות שאב השופט גולדסטון מארגונים שאותם הקרן שלכם מממנת.
"איך הם הגיעו למסקנה כזו? הם אפילו לא קראו את דוח גולדסטון. הם קראו את מראי המקום וסיווגו אותם לפי ארגונים חיוביים, שליליים ומקורות נייטרליים. 14 אחוז בלבד מכלל המקורות הישראליים הם ארגונים של הקרן. זה זניח. מה שהרבה יותר רציני הוא שהאנשים לקחו את הכותרות ולא קראו את הטקסטים. ארגון'בצלם' מדווח על האינתיפאדה הראשונה.

"ארגון אחר מדווח על מספר הקסאמים. ארגון עדאלה, שמושמץ בכל פינה במדינה, מצוטט בדוח כמי שהתלונן על כך שלא נותנים טלפונים לעצורים, או להתנכלות של מפגינים בתקופה של המלחמה. נו, באמת. זו הונאה של דעת הקהל".

העדויות הללו מעמידות אתכם בפוזיציה של מלשינים.
"זה הכי גרוע. אנחנו המוסרים, השטינקרים. אני מודיעה לך: יש שתי עדויות של ישראלים בפני ועדת גולדסטון. של נועם שליט ושל ילדי שדרות. אז הם מוסרים? מצד שני, אף ארגון שלנו לא הופיע בפני הוועדה. רוב-רובם של החומרים שמצוטטים בדוח הופיעו באתר שלנו ולא עסקו בהכרח במלחמה.

"מישהו שאל אותי ברוב חוצפתו למה אנחנו תומכים בגולדסטון. אין לנו עמדה. אנחנו מממנים ארגוני זכויות אדם שמלקטים חומרים ומפרסמים דוחות. זה התפקיד שלהם. כך זה עובד שנים".

הארגונים הללו, עדאלה למשל, חתמו על עצומות שתבעו ועדות חקירה וקבעו כי בעזה נעשו פשעי מלחמה.
"עדאלה זה ארגון שעוסק בעיקר בזכויות של המיעוט הערבי כאן, ויש לו המון עבודה. תשמע, אילו היו מקבלים את תוכן העצומות לא היה דוח גולדסטון. אני לא מבינה ממה מפחדים. אין מלחמה מאז יום כיפור שאחריה לא הקמנו ביוזמתנו ועדת חקירה ממלכתית. כך היה אחרי יום כיפור ואחרי מלחמת לבנון הראשונה והשנייה. זה מה שחברה מתוקנת עושה. בודקת ומתקנת. אנחנו לא צריכים לעשות את זה בשביל גולדסטון".

אלא?
"בשביל עצמנו".

המדינה לא תשרוד

חזן, 64, מגיעה לראיון בצעדים מהוססים. היא נראית עייפה ומותשת. אישה אחת שפוגשת אותה בכניסה לגן הבוטני בירושלים מעודדת אותה להמשיך בדרכה ומעוררת בה התרגשות קלה. גם מכתבי התמיכה והאי-מיילים הרבים מחזקים אצלה את הרושם כי השמאל במדינה גדול יותר מהייצוג הפוליטי שלו בכנסת ובכלל.

אבל בינתיים המכות ניחתות בזו אחר זו. חותכים אותה מכל הכיוונים. אברי גלעד מערוץ 2 אמור היה לראיין את חזן בתוכניתו ביום שלישי אחרי שתקף אותה בשבוע שעבר בעקבות התחקיר של "אם תרצו". ברגע האחרון התקשרו מהתוכנית וביטלו את ההזמנה. במקומה הופיעה המורה שקיימה יחסי מין עם תלמידה בן ה-16. גם ראיון שנקבע לה בגל"צ בוטל. שלשום הייתה אמורה לצאת למסע הרצאות בקהילה היהודית בסידני ומלבורן. גם זה בוטל.

חזן מרגישה שסותמים לה את הפה. במשך 14 השנים האחרונות, אחת לשבועיים, היא פרסמה מאמר דעה ב"ג'רוזלם פוסט". ביום חמישי לפני שבוע, באמצע הקמפיין הגדול נגד הקרן החדשה, היא קיבלה אי-מייל מעורך העיתון, דיוויד הורוביץ. "אנחנו לא מעוניינים יותר שתמשיכי להיות בעלת טור", הוא כתב לה. "רציתי להודיע לך מיד כדי שלא תטרחי לכתוב טור בשבוע הבא. תודה על התרומה שלך במשך השנים".

חזן הייתה בהלם. במוצאי השבת האחרונים היא קיבלה מייל נוסף. העורך הבהיר לה הפעם כי ההחלטה להפסיק את הטור הייתה של ההנהלה ולא של המערכת, בעקבות מכתבי התראה שקיבל ה"פוסט" מעורכי הדין של הקרן, אחרי שפרסם את המודעות המבזות נגד חזן.

"אני יודעת שהייתי עלה תאנה של העיתון", מסכמת חזן בעצב את סיפור ההדחה. "לא היה אכפת לי. חשוב היה לי שיקראו אותי ואולי גם יחשבו אחרת. כתבתי שם על הכל, על תהליך השלום, על זכויות האדם בישראל. דווקא במאמר האחרון שלי כתבתי על המשטרה שיורדת לחייהם של המפגינים בשייח ג'ראח, ואיך עושים גם להם דה-לגיטימציה. אני מודה, זה מטריד אותי. משתמשים בי כדי להשתיק דעות ואנשים. זו צנזורה מהסוג הגרוע ביותר".

העורך דיוויד הורוביץ אומר בתגובה כי חזן איימה משפטית על העיתון ולכן פוטרה. לדבריו, יש בעיתון איזון דעות רחב, גם בלעדי חזן. בינתיים הלחץ על חזן הולך ונעשה בלתי נסבל. לפני הראיון ביום שלישי דיברתי עם דוד איש שלום, אחד מפעילי הימין שהפגינו מול הבית שלה לפני שבועיים.

איש שלום, שפעם היה בצדה הפוליטי של חזן, הניף שלט גדול. "נעמי גולדסטון - הקרן האנטישמית החדשה", כתוב בו. איש שלום טען בשיחה איתי כי חזן תומכת בארגונים שכל מטרתם היא חורבן ישראל, וכי הסיוע לגולדסטון שולל את זכות ההגנה העצמית של המדינה. באחד האתרים שהתייחסו לפרשה מצאתי השבוע ניתוח שמשווה בין הקרן החדשה לישראל ובין סגנון הפעולה של התנועה הנאצית.

"חדירה ערמומית ונכלולית, תוך ניצול רפיסותה של הדמוקרטיה, בעזרת סוכנים שתולים בתוך הממסד, כדי להפוך את ישראל למדינה הערבית ה-23".

ציטטתי את הדברים לחזן. עכשיו היא נשברת. העיניים שלה דומעות. הסיגריה המי-יודע-כמה נשלפת. "זה בדיוק מה שעשו ליהודים בשנות השלושים באירופה", היא נחנקת. "ההורים שלי באו לארץ ישראל כדי להיות כאן עם חופשי. הם באו ממקום של זכויות האזרח וכיבוד האדם האחר והדעה השונה. הם הבינו כי ריבוי הדעות רק מחזק ומחשל אותנו. היום אנחנו מאבדים את הערכים הבסיסיים שעליהם קמה המדינה.

"שוללים את הזכות של האזרחים לקיים דיון ציבורי נוקב. כך התחיל הפאשיזם באירופה, עם דה-לגיטימציה של זכויות אדם. בשנה האחרונה אנחנו על מדרון חלקלק שיוביל לתקופות השחורות ביותר".

אולי אתם עברתם את הגבול עם החומרים שהעברתם לגולדסטון.
"החלק הקשה של הדוח מתבסס על מקורות רשמיים ומצטט בהרחבה את ההחלטות על שינוי המדיניות הישראלית בעקבות מלחמת לבנון השנייה. אנשים פשוט לא קוראים את הדוח. זה לא פשוט. 500 עמודים ועוד באנגלית. שיקראו לפחות את התקציר. הם יראו שגולדסטון יורד גם על החמאס שביצע פשעי מלחמה, אבל אנחנו רואים רק את הביקורת עלינו.

"תראה מה שעושים לגולדסטון עצמו, איש יהודי, ציוני, המשפחה שלו חיה בארץ. הוא בסך הכל אדם שביצע את עבודתו. זה מעשה שלא ייעשה בעיניי. תרדו ממנו, תתעסקו בדוח".

החולשה של מרצ

את חושבת שישראל ביצעה פשעי מלחמה בעזה?
"הדוח הוא מאוד בעייתי גם מבחינתנו. הוא מעורר שאלות אדירות לגבי המדיניות שלנו בזמן המלחמה. עשינו שם דברים רעים. השתמשנו בכוח עודף. היינו צריכים לחקור את עצמנו כאשר המלחמה הסתיימה".

הפגנה של ארגון הימין ''אם תרצו'' מול ביתה של נעמי חזן
הפגנה של ארגון הימין ''אם תרצו'' מול ביתה של נעמי חזן צילום: פלאש 90
איך ישראל הייתה צריכה להגיב על ירי הקסאמים?
"בכל מיני דרכים אחרות. ערב המלחמה הייתה תהדייה, הפסקת אש. לא היינו יוצאים למבצע בעזה אם לא היינו רוצים למנוע הסדר עם השכנים שלנו".

במהלך השבוע האחרון התלהט ויכוח נוסף בין כל הצדדים, הפעם על מקורות המימון של עמותות הימין והשמאל, שמנגחים אלה את אלה. אנשי הימין טענו כי הקרן החדשה ממומנת ברובה על ידי קרן פורד, שנוסדה על ידי הנרי פורד שנודע כאנטישמי לא קטן. קרן פורד מעבירה כספים גם היום לארגונים אנטי ישראליים רבים בעולם, ביניהם כאלה שהופיעו בוועידת דרבן בדרום אפריקה ב-2001, שם הפכו את הציונות לגזענות.

אנשי הקרן החדשה מצדם מצאו בין מקורות הכסף של "אם תרצו" גורמים אוונגליסטיים משיחיים, ביניהם הכומר האנטישמי ג'ון הייג', שמבקשים להחזיר את היהודים לארץ כדי לזרז את בואו של ישוע המשיח. בקיצור, אף אחד לא מחלק כסף סתם.

ביום שני הגיע הסיפור לכנסת. ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) תבע בעקבות פרסום הדוח להקים ועדת חקירה פרלמנטרית, שתתחקה אחרי מקורות המימון של הקרן החדשה. קמה סערה. בסיעת קדימה החליטו לבלום את היוזמה ולא להגיש את ההצעה של שנלר. השר מיכאל איתן תקף את הרוב שבא לחקור את המיעוט הפוליטי. בסיעת העבודה התייצב אהוד ברק נגד המגמה.

"אני לא מתלהב ולא אוהב חלק מהגופים שנהנים מהתרומות של הקרן הזו", אמר ברק, "אבל כולנו אמונים על הזכות הדמוקרטית וחופש הביטוי של כל אחד". סיפור המימון של העמותות השונות יעבור עכשיו לטיפול של ועדת משנה בוועדת חוקה חוק ומשפט, ביוזמתו של יו"ר הוועדה ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו). נעמי חזן ואנשי הקרן החדשה נושמים לרווחה.

"רוב התרומות שלנו מגיעות מהיהודים בארצות הברית ובקנדה", אומרת חזן. "אלה יהודים שמאמינים בתמיכה בארגונים, שהם יסוד הדמוקרטיה האיתנה. אנחנו הסטארטאפ של 800 ארגונים במדינה שעוסקים בצדק חברתי. אנחנו תומכים בארגוני סביבה, נשים, עולים חדשים, עמותות דו-קיום, עובדים זרים, ערביי ישראל, הומוסקסואלים ולסביות. יש לנו פריסה אדירה בארץ. ספינת הדגל שלנו היא האגודה לזכויות האזרח".

אין לך בעיה עם קרן פורד?
"לא. אני גאה בזה. הקרן נותנת מענקים בדיוק לטובת הפריסה הזו. זו קרן שמדי יום ביומו עושה בשטח את הדברים החשובים באמת. קרן פורד עשתה לטובת המערך הדמוקרטי בעולם יותר מאשר כל קרן אחרת".

השמאל הפוליטי בארץ חלש. התחושה היא שאתם תופסים את מקומו בוואקום ונכנסים לחזית המאבק בין ימין ושמאל.
"זה נכון. החולשה של השמאל, בעיקר של מרצ, מאפשרת גם לכל מיני אנשים לומר את מה שאמרו נגדי. הפכנו להיות מטרה. בכל זאת, אני חושבת כי אין ירידה בכוחו של השמאל בציבור הרחב".

יש לך הסבר לכישלון של מרצ בבחירות. בתקופה שאת היית חברת כנסת מטעמה, המפלגה הייתה גדולה פי ארבעה.
"המצביעים חשבו כנראה שאם פתרון שתי המדינות לשני עמים הפך לקונצנזוס, מפלגות אחרות ימשכו את העגלה הזו קדימה טוב יותר ממרצ. עד עכשיו הם התבדו. חוץ מזה, בשנים האחרונות מרצ לא העבירה מסרים חדים וברורים ברמה המדינית, וגם לא בנושאי דת ומדינה. היא זנחה אוכלוסיות שלמות, שבהן אנחנו מטפלים".

שתי מדינות, ירושלים אחת

פרופ' נעמי חזן באה מתוך הקונצנזוס הלאומי והציוני. אביה, אברהם הרמן, היה שליח הסוכנות היהודית, וכיהן כשגריר ישראל בארצות הברית וכנשיא האוניברסיטה העברית. אמה, זינה הרמן, היום בת 95, הייתה חברת כנסת מטעם מפלגת העבודה. חזן עצמה שימשה במשך 11 שנים (2003-1992) כחברת כנסת מטעם מרצ. במקביל, היא מילאה שורה של תפקידים ציבוריים ואקדמיים, ביניהם ראש מכון טרומן לחקר השלום באוניברסיטה העברית.

ריצ'רד גולדטסון
ריצ'רד גולדטסון צילום: אי-אף-פי
פרופ' חזן שימשה כמרצה למדע המדינה באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת הארוורד. ב-1998 הייתה מועמדת מרצ לראשות העיר ירושלים. לפני שנה וחצי היא נבחרה לעמוד בראש הקרן.
חזן פרסמה שמונה ספרים בנושאי פוליטיקה השוואתית. שנים רבות הסתובבה במדינות אפריקה לצורך המחקרים שעשתה, שבהם בחנה את הקשר בין המדינה והחברה, תחום ההתמחות שלה.

האירועים האחרונים סביב דוח גולדסטון והקרן החדשה מחזקים אצלה את ההנחה הקבועה לפיה המלחמה והכיבוש גוררים את האלימות הפנימית. "כל המתקפה הזו עליי לא הייתה מתרחשת אילו היה כאן שלום", היא בטוחה. "צריך להפסיק את הכיבוש. אם לא נעשה את זה, נמיט על עצמנו הרס חברתי בל ישוער".

מה את מציעה לעשות היום?
"לצאת מהשטחים ולהקים מדינה פלסטינית עם שתי בירות בירושלים. ההתנחלויות יישארו רק אם המתנחלים יסכימו להיות אזרחים פלסטינים. אם לא נקים שתי מדינות נצדיק בכך כל מעשה לא אנושי שאנחנו עושים לפלסטינים תחת הכותרת של ביטחון, שאותו היינו יכולים למנוע. איבדנו את האומץ להגן על עצמנו לא באמצעות הצבא, אלא במהלך מדיני אמיץ".

ואז נישאר בתחומי הקו הירוק עם מדינה יהודית? מדינת כל אזרחיה?
"זו תהיה מדינת העם היהודי, אבל לא רק של העם היהודי. כל מדינה היא מדינת כל אזרחיה. במגילת העצמאות אנחנו מזמינים את הערבים לחיות איתנו ובתוכנו. עד היום אנחנו מבצעים אפליה שיטתית של הערבים בתוכנו וזה אות קלון על מצחה של המדינה".

הדעות שאת מביעה כאן יזמינו קרוב לוודאי עוד כמה מודעות בגנותך.
"אני מקווה שלא. אני צברית שנולדה וגדלה בירושלים וחיה בה עד היום. אני זו אהבת ארץ ישראל האמיתית. מי שאוהב את המדינה, שיחשוב כמוני".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים