כוכבי מגבה: "הלוחמים פעלו תחת אש, והפגינו אומץ כדי להגן על אזרחי המדינה"

לצד הביקורת הקשה שהצבא סופג מאז הבוקר הרמטכ״ל, רב-אלוף אביב כוכבי הנחה לפעול, לברר ולתחקר את האירוע תוך שימוש בכלל הכלים שברשותנו במטרה להגיע לחקר האמת לצד הבעת צער על מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי. צילום: יונתן זינדל פלאש 90

You have access.

שעות ארוכות אחרי מותה של העיתונאית הלילה במהלך חילופי אש בין כוחות הביטחון לבין חמושים, צה"ל מביע צער על מותה אולם לא לוקח אחריות על הירי שפגע בה. "צה"ל פעל הלילה למעצר מבוקשים במחנה הפליטים ג'נין, בכפר בורקין וברחבי יהודה ושומרון בפעילות מעצרים של מבוקשים החשודים בפעילות טרור" נמסר מדובר צה"ל. "לוחמי צה״ל יצאו למבצע מעצר פעיל גא״פ בנפת ג’נין ולסריקה אחר אמצעי לחימה בלתי חוקיים. במהלך הלילה נעצרו שמונה חשודים שהועברו לחקירת כוחות הביטחון. כמו כן, אותר נשק מסוג קרלו".

באירוע בו נהרגה העיתונאית אומרים בצה"ל "במסגרת הפעילות במחנה הפליטים ג׳נין, פתחו עשרות מחבלים חמושים, בירי מסיבי והשליכו מטענים לעבר כוחותינו אשר השיבו בירי. במהלך האירוע נפגעה עיתונאית פלסטינית.

"מאז קרות האירוע, צה״ל ממשיך לבדוק את נסיבות מותה, ואף ביקש לעשות כן בשיתוף פעולה עם הפלסטינים, דבר שנענה בשלילה. נבחנת גם האפשרות שהירי שהביא למותה של העיתונאית בוצע על-ידי חמושים פלסטינים, זאת גם על רקע תיעוד רב המופץ ברשתות של הירי חסר ההבחנה של המחבלים".


לאור האירועים דובר צה"ל מביע באופן רשמי צער על מותה "אנו מביעים את צערנו על מותה של העיתונאית, רואים חשיבות רבה בחופש העיתונות ופועלים לשמרו. לצד זאת, נדגיש כי יש לנקוט משנה זהירות בכניסה ובשהייה במרחבים בהם מבוצע ירי על ידי גורמי טרור או בסביבתם".

לצד הביקורת הקשה שהצבא סופג מאז הבוקר הרמטכ״ל, רב-אלוף אביב כוכבי הנחה לפעול, לברר ולתחקר את האירוע תוך שימוש בכלל הכלים שברשותנו במטרה להגיע לחקר האמת. כמו כן, מינה צוות ייעודי בראשות מח״ט הקומנדו, אלוף-משנה מני ליברטי, לתחקר אירוע זה.

"יחידות צה״ל פועלות יום אחר יום בנחישות, מסכלות טרור ומונעות פיגועים. הפעילות נעשית בכל מקום שנדרש ובמיוחד במרחב ג׳נין שיש בו ריכוז מחבלים גבוה", אמר הרמטכ"ל והוסיף "במהלך פעילות הלילה, כמו באירועים רבים אחרים, התבצע על ידי הפלסטינים ירי נרחב לעבר כוחותינו, ירי פראי וחסר אבחנה לכל כיוון.

"בניגוד לפלסטינים, חיילי צה״ל מבצעים ירי מקצועי וסלקטיבי. הכתבת שנהרגה שהתה בזירת לחימה. בשלב זה לא ניתן לקבוע מאיזה ירי היא נפגעה ואנו מצטערים על מותה. על מנת להגיע לחקר האמת הקמנו צוות מיוחד שיברר את העובדות ויציג אותן במלואן ובהקדם האפשרי. הלוחמים הלילה פעלו תחת אש, והפגינו אומץ ונחישות כדי להגן על אזרחי המדינה, וכך נמשיך בכל מקום שנידרש".