היהודי האחרון באפגניסטן: סרבן גט, לא סרבן עלייה

בעקבות עזיבת הכוחות האמריקנים את אפגניסטן והשתלטות הטאליבן על המדינה, פנו גורמים שונים לזבולון סימן טוב בכדי לסייע לו ביציאה משם. סימן טוב סירב, אבל מהסיבות הלא נכונות

זבולון סימן טוב. צילום: גטי אימג'ס

היהודי האחרון באפגניסטן לא מתכוון לעלות לישראל, ויש לו כוונה נסתרת: הוא סרבן גט. זבולון סימן טוב, שפורסם בשנים האחרונות כיהודי האחרון באפגניסטן, זה שמחזיק שם את בית הכנסת היחיד במדינה – בקאבול הבירה, ואת בית הקברות היהודי, קיבל בשבוע האחרון אינספור פניות מיהודים ברחבי העולם, ואף ממדינות שהיו מוכנות לסייע לו, לצאת מהמדינה בעקבות השתלטות הטאליבן ועזיבת צבא ארה"ב.

אמש (ג'), פורסם בערוץ WION שהוא אינו מתכוון לעלות לישראל, למרות שרק לפני מספר חודשים צוטט באומרו שהוא מתכוון לעלות לארץ אחרי החגים. "לא אעזוב את ביתי. אם הייתי עוזב, לא היה מי שיתחזק את בית הכנסת. הייתה לי האפשרות לעזוב לארה"ב אך ויתרתי על כך", אמר ל-WION. בכתבה של סוכנות הידיעות AFP מאפריל האחרון אמר "איפה אשאר? הם קוראים לי 'כופר' (הטאליבן – צ"ק), אני האחרון, היהודי היחיד באפגניסטן. המצב יכול להחמיר עבורי כאן. החלטתי לעזוב לישראל אם הטאליבן יחזור לשלטון". לפי הכתבה, הוא נאסר ארבע פעמים על ידי הטאליבן.

אלא שקבוצה של יהודים מרחבי העולם, ביניהם איש העסקים הישראלי־אמריקני מוטי כהנא, רבה של איסטנבול מנדי חיטריק וכתב מגזין "עמי" שלומי זייאנץ התאחדו בכדי לנסות ולסייע לסימן טוב לצאת מהמדינה הבוערת.

" מאוד הערכתי את זה שהוא שמר על בית הכנסת ועל בתי הקברות היהודיים, ורציתי לעזור לו", אומר כהנא, בעל חברת אבטחה בינלאומית שפועלת בתימן, עיראק, סוריה ואפגניסטן. "חשבנו שהוא במצוקה, ורצינו לעזור לו". כהנא, המתגורר בניו ג'רזי, שלח מאבטחים העובדים אצלו לביתו של סימן טוב, ודרכם העביר אליו את המסר: "באנו לשחרר אותך" יחד עם סכום כסף שאמור היה לסייע בשכנוע. בנוסף, מטוס פרטי מטעם החברה הגיע לאפגניסטן עבור עובדי החברה במדינה שביקשו לעזוב, והוצע לו להצטרף אליהם.

כהנא, בעל קשרים ענפים ברחבי העולם, פנה לממשל בארה"ב, שיפעל מול הטאליבן בכדי לאפשר את הגעתו של סימן טוב לשדה התעופה. "ממשלת ארה"ב הייתה יוצאת מן הכלל ואפשרה לסימן טוב ואף לסוכן הנסיעות המקומי ולמשפחתו להגיע לארה"ב, אלא שסימן טוב עצמו לא רצה בכך בסופו של דבר".

בשיחה עם גורמים בממשל האמריקני נודע לכהנא שבעבר ניסו לסייע לאשתו – שעלתה לארץ לפני שנים רבות עם שתי הבנות שלהם – לקבל גט, אך סימן טוב לא שיתף פעולה. "גורמים אמריקנים בכירים אמרו לי בפירוש: נעזור לו, אבל דע שיש לו בעיה של סירוב גט בישראל".

"בתקופתו של דן קרצר כשגריר ארה"ב בישראל, בתחילת שנות ה־2000, הוא פעל בצורה אינטנסיבית לעזור לאשתו של סימן טוב לקבל גט", מספר כהנא על עדותם של אותם גורמים. "סודר שאשתו תגיע לשגרירות האמריקנית בישראל ושהוא יגיע לשגרירות האמריקנית בקאבול, ושהטקס יתנהל בווידאו-קונפרנס לווייני שלא היה נפוץ אז". בשל הצורך ברב שיעמוד לצידו של סימן טוב, צבא ארה"ב הטיס אחד במיוחד מנושאת מטוסים שנמצאה בלב ים. "אשתו הגיעה לשגרירות כמתוכנן, ואילו סימן טוב לא הגיע לשגרירות בקאבול".

כהנא מספר שהיה בעיצומו של מבצע חילוץ של קרוב ל-20 נשים מאפגניסטן שביקשו להימלט מחשש שהטאליבן יפגעו בהן. "הוא הסיט את הכוח ואת המשאבים שלנו השבוע אליו, במקום לאפשר לנו לסייע לאותן נשים פגיעות שמתחננות לעזוב. מעציב אותי שהוא לא היה ישר איתנו מלכתחילה".