כך לכד הקומנדו העיראקי פעיל דאעש בלב פלוג'ה

גם לאחר תבוסתו של דאעש ממשיכים חיילים עיראקים, בעזרת אימון ומודיעין אמריקני, ללכוד את לוחמי הארגון וסייעניו כדי למנוע את תחייתו המחודשת. כתבי הוושינגטון פוסט הצטרפו למבצע לילי כזה

צילום: צ'רלס תיאפן, הוושינגטון פוסט

בשעה שארה"ב מוציאה כוחות מעיראק, אלה פניו החדשות של המאבק נגד המדינה האסלאמית. עם עקירת שלטון הח'ליפות של הארגון מסוריה ומעיראק, הצורך בהתקפות אוויריות ובכוחות קרקעיים של הצבא האמריקני פחת, וכוחות הביטחון המקומיים לוקחים את ההובלה בשלב הבא של הקרב המתמשך.

המאבק הזה שקט מבעבר, ופעמים רבות מתרחש הרחק מעיני הציבור. חיילים עיראקים לוכדים חוליות קטנות של לוחמים בהרים. ברקע, כוחות הביטחון העיראקיים פועלים בהתמדה נגד תאי טרור רדומים ועוצרים מממנים, כמו היעד המבוקש באותו לילה – אדם שהעיראקים תיארו כחלק מהתארגנות שמקיימת את בסיס התמיכה של המורדים, באמצעות העברות כספים למשפחות הלוחמים ההרוגים של המדינה האסלאמית. הכוח האמריקני שנותר בעיראק, המונה כ־2,500 חיילים, מספק את מה שפקידים אמריקנים ועיראקים מתארים כמידע מודיעיני חיוני בנוגע למטרות.

האופן שבו המאמץ הזה יתפתח, אומרים מומחים, יעצב את עתידה של המדינה האסלאמית – האם ניתן יהיה ללכוד את חיילי הרגלים הנותרים שלה, או שהיא תשמור על הפוטנציאל להצית מחדש את ההתקוממות. נותרות גם שאלות בנוגע ליכולתם של כוחות הביטחון למגר את המדינה האסלאמית מבלי שעיראק תטפל בבעיותיה הפנימיות, ובהן שחיתות והתעמרות ממשלתית, שסייעו מלכתחילה להוליד את הארגון הסוני הקיצוני.

כתבות נוספות באתר מקור ראשון:
"אני לא באה לעשות מהפכה": דבורה עברון מונתה למנהיגה רוחנית בבר-אילן
פרק נוסף של "רצח לבנון": מי הרג את לקמאן סלים?
נתניהו יכול לנצל לטובתו את מאמצי ביידן לפגוע בו

שלוש שנים לאחר שעיראק הכריזה כי הביסה את המדינה האסלאמית, גורמי הביטחון מעריכים כי נותרו כמה אלפי חמושים במדינה. לרוב הם תופסים מחסה או מנצלים פערים ביטחוניים באזורים כפריים כדי לבצע התקפות בהיקף מוגבל, תוך שהם מכוונים למשל לקווי חשמל או אורבים לכוחות העיראקיים המנהלים נגדם מסע ציד.

אבל הארגון עודנו מסוגל למעשי טבח. בינואר, שני מחבלים מתאבדים הרגו לפחות 32 בני אדם בשוק בגדדי צפוף, והמדינה האסלאמית קיבלה אחריות. בתי החולים הוצפו בנפגעים. בתוך חדר המתים בעיר, פתולוגים מזועזעים שאלו זה את זה אם העיר חוזרת לעברה המדמם לאחר שלוש שנים ללא פיגועים קטלניים כאלה.

ניסיון שלישי

שעות אחדות לפני הפשיטה המתוארת, התכנסו כמה עשרות קציני כוח הלוחמה בטרור בבסיס צבאי ליד שדה התעופה בבגדד. הם ישבו סביב שולחן עץ בשעה שהגנרל חוסיין אל־עזאווי תיאר את משימתם. עם חזה רחב ושפם שחור וסמיך, עזאווי היה בין הבודדים בחדר שלא חבש מסכת סקי. הקצינים שלו האזינו בתשומת לב.

הקומנדו העיראקי בדרך למעצר בפלוג'ה, לפני כשלושה שבועות. צילום: צ'רלס תיאפן, הוושינגטון פוסט

היעד שלהם היה שאכר אל־עיסאווי, המכונה גם אבו־ווהייב, לוחם לכאורה מהעיר פלוג'ה. שמו ופרטיו של עיסאווי התגלו באמצעות מודיעין עיראקי ואמריקני, אמר עזאווי. כעת מקום הימצאו של החשוד היה אמור להיות מאושר על ידי מודיע חשאי. צו המעצר היה מוכן. הכוחות היו אמורים לנוע בשעה 23:00 ולהגיע ליעדם עד חצות.

אך מקומו המדויק של עיסאווי עדיין לא היה ברור. מפקד אחר, קולונל מוהנד אל־תמימי, הצביע על שלושה אתרים במפה, כל אחד קרוב יותר מהאחר לבית קברות מקומי. בתרחיש הגרוע ביותר, נאמר לכוחות, הם עלולים להיתקל בחומרי נפץ לאורך הכביש או באש צלפים מעליו. כמה חיילים תודרכו להתייצב על גגות סמוכים כדי לאתר מארבים פוטנציאליים, בעוד אחרים יסרקו כל אחד מהאתרים שצוינו עד שימצאו את החשוד. בפשיטות קודמות אותרו חשודים בין שיחים ובתוך מכלי מים.

"שלושה קילומטרים מגבולות העיר, נחכה שהמקור יאשר", אמר תמימי. "נמצא אותו, איפה שהוא לא יהיה".

הוושינגטון פוסט לא היה יכול לאשר באופן עצמאי את ההאשמות נגד עיסאווי.

"אתם לא הכוח הראשון שקיבל את המשימה הזו. שניים נכשלו לפנינו", אמר עזאווי לקצינים שבחדר. "הוא נמצא בלב העיר, יש אזרחים בכל מקום, והאויב עלול להשתמש בבניינים ריקים כמחסה".

כשאחד הקצינים הסיט את מבטו לרצפה, הזכיר להם המפקד את הקרבות שלחמו בהם. "לחמתם בפלוג'ה, אתם מכירים כל רחוב וכל סמטה", אמר. "תאכלו ארוחה, תשתו מים ותכינו את כלי הרכב. אני מאחל לכם את כל ההצלחה".

לפחות שלושה חיילים אמריקנים נכחו באותו ערב בבסיס הצבאי בבגדד. הם נראו מופתעים מנוכחותם של עיתונאי הוושינגטון פוסט וסירבו לשוחח איתם. השלושה לא הצטרפו לפשיטת הכוחות העיראקיים.

איש היחידה העירקאית ללוחמה בטרור אוחז באחיו של עיסאווי במהלך המעצר. צילום: צ'רלס תיאפן, הוושינגטון פוסט

עם השלמת הקרבות הגדולים נגד המדינה האסלאמית, הקואליציה המערבית בראשות ארה"ב הוציאה את מרבית כוחותיה, שבשיא המערכה עמדו על 5,000 חיילים אמריקנים ועוד כמה אלפים מבעלות הברית.

בעוד שצמצום נוכחותה של ארה"ב בעיראק הותיר את הובלת המשימות נגד המדינה האסלאמית לכוחות הביטחון הפנימיים, גורמי ביטחון עיראקים ומומחי ביטחון מערביים אומרים שתמיכה מודיעינית מצד כוחות ארה"ב ובעלות בריתה נותרה חיונית לחיסול הרשתות של ארגון הטרור. כוחות ארה"ב והקואליציה ממשיכים לספק גם תמיכה אווירית למבצעים עיראקיים, לשגר מזל"טים למעקב, ולייעץ ולאמן כוחות ביטחון עיראקיים. בשבוע שעבר הודיעה הקואליציה כי שיתפה פעולה עם חיילים עיראקים בחיסול אחד המנהיגים הבכירים ביותר של המדינה האסלאמית בעיראק, ג'באר סלמאן עלי פרחאן אל־עיסאווי.

השירות ללוחמה בטרור של עיראק, כוח עילית שאומן על ידי ארה"ב, דיווח שעצר כ־350 חמושים בחצי השנה האחרונה. חלקם במהלך עימותים צבאיים, אחרים במהלך פשיטות ליליות.

שיירת ההאמרים נסעה במהירות במהלך הלילה, והגיעה לפלוג'ה לפנות בוקר. חיילי העילית, מרכיבים משקפי ראיית לילה, קפצו החוצה ופסעו בשקט, בזה אחר זה, ברחוב צדדי חשוך המוביל לביתו של עיסאווילמעלה: אל־עיסאווי נלכד ונלקח למעצר

דובר הקואליציה, קולונל ויין מרוטו, אמר כי 68 פעולות נגד חמושים לכאורה של המדינה האסלאמית בוצעו השנה על ידי הקואליציה ושותפותיה ובכללן עיראק. הוא לא פירט על סוגי המשימות או היקפן.

"יש הרבה דרכים שאנחנו עדיין יכולים לעזור בהן למאבק", אמר מייק נייטס, המתמחה בסוגיות הביטחון בעיראק כעמית ברנשטיין במכון וושינגטון. "אנחנו מדברים על איסוף מודיעין מאתרים רגישים, תוך שהכוחות מוודאים כי טלפונים וכוננים קשיחים נתפסים במהלך פשיטות, ושהעיראקים יכולים לחלץ מהם נתונים שמאפשרים פעולה מיידית".

המתח נשבר

שיירת תריסר ההאמרים נסעה במהירות במהלך הלילה, והגיעה לפלוג'ה לפנות בוקר. חיילי העילית, מרכיבים משקפי ראיית לילה, קפצו החוצה ופסעו בשקט, בזה אחר זה, ברחוב צדדי חשוך המוביל לביתו של עיסאווי. הם אחזו ברוביהם, ולעיתים כיוונו אותם כלפי מעלה כשסרקו את הגגות בחיפוש אחר איומים.

כוחות הביטחון המקומיים סגרו את הרחובות מסביב. האזרחים היחידים שראו את הנעשה, כך נראה, היו כמה נערים על אופניים. הם התבדחו בינם לבין עצמם אך גם נראו זהירים, והמתינו לראות מה יקרה.

כשהחיילים הגיעו לבית – מבנה חד־קומתי – הם פתחו בקתות הרובים שלהם את שער הברזל לחצר הקטנה שלו. לפתע התמלא הלילה בצעקות ובבכי. תוך זמן קצר, שלושה גברים נגררו מביתם ואולצו לרדת למצב כריעה על ברכיהם.

עיסאווי, לבוש במכנסי טרנינג, הוצא ללא מאבק, ראשו מורכן מתחת לזרועו של חייל. הוא בקושי השמיע הגה, אבל אחותו צרחה והפצירה בחיילים להניח לו. "בבקשה אל תיקחו אותו, בבקשה אל תיקחו אותו", התייפחה. בפתח הבית, ילד קטן הביט בנעשה ועיניו היו מלאות אימה.

אל־ עיסאווי נלכד ונלקח למעצר. צילום: צ'רלס תיאפן, הוושינגטון פוסט

בתוך דקות ספורות הושכב עיסאווי על רצפת חצר הבטון. שלושה חיילים עמדו מעליו, קשרו את ידיו וצילמו את פניו. הוא נראה מבוגר ועייף יותר מהתמונה שהוצגה להם קודם. הם בדקו את תעודת הזהות וביקשו לוודא את פרטיה מול אלו שהופיעו בפנקס.

הילד הקטן התחיל לבכות. קצין זינק לסגור את דלת הבית, ככל הנראה בניסיון להגן על משפחתו של עיסאווי מלראות עוד. החיילים דחפו את עיסאווי לתוך אחד ההאמרים, והשיירה זינקה בחזרה לבגדד. הפשיטה נמשכה 17 דקות.

עוד לא ברור מה קרה לעיסאווי לאחר מכן. בהמשך אמר בכיר בשירות הלוחמה בטרור כי עיסאווי נלקח לחקירה של שופט המקושר לכוח ללוחמה בטרור. יותר מ־20 אלף בני אדם בעיראק כלואים באשמת טרור, על פי רישומים משפטיים, ולעיתים קרובות הם מוחזקים במתקני כליאה שלטענת גורמי הביטחון והשיפוט עולים על גדותיהם. לא ברור מה מספר האנשים המוחזקים במעצר לפני משפט תחת האשמות דומות. ארגוני זכויות אדם מתחו זה מכבר ביקורת על מה שלטענתם הוא היעדר הליך ראוי ותנאים ירודים, לעיתים פוגעניים.

בדרך חזרה לבגדד, המתח בתוך הרכבים המשוריינים נשבר. אחד הנהגים חייך בפעם הראשונה באותו ערב. אחר העביר לצוותו עוגיות שוקולד. קולו של מפקדו המשיך לבקוע ממכשירי הקשר, מורה לחיילים לשמור על משמעת. "אתם נוהגים קרוב מדי אחד לשני", אמר להם. "ארתק אתכם לבסיס לשבוע אם לא תפסיקו מיד".

השיירה התייצבה בבסיסה ליד שדה התעופה בבגדד. מרחוק נראה חייל אמריקני. כשקולונל תמימי יצא מרכבו, הוא ביקש מאנשיו להביא את הז'קט של עיסאווי. הם הניחו אותו על כתפיו של העצור, והובילו אותו אל תוך הלילה.

תרגום: אלחנן שפייזר